Adana barosu çevre komisyonu'ndan "maskeli" açıklama

Adana barosu çevre komisyonu'ndan "maskeli" açıklama

Adana'nın kış mevsimiyle başlayan önemli sorunlarından biri, "hava kirliliği" oldu... Yapılan ölçümlerde limitlerin aşıldığı görüldü. Adana Barosu Çevre komisyonu, hava kirliliğine dikkati çekmek için, maskeli basın toplantısı düzenledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği havadaki sağlığa zararlı partikül madde sınırı, metreküpte 20 mikrogram. Son yapılan ölçümlere göre Adana'da ise bu değer 400 mikrogram....
Adana Barosu Cevre komisyonu sobaların yoğun yakılmaya başladığı akşam saatlerinde bu konuya dikkati çekmek için basın toplantısı yaptı.

SEVDA SEVİLMİŞ: "GÖRÜNMEZ GİBİ GÖRÜNEN, ASLINDA HER BİR HÜCREMİZE İŞLEYEN BU KARA TEHLİKE, KIŞ AYLARINDA KİMİ ZAMAN GÖRÜŞ MESAFESİNİ KISALTARAK KİMİ ZAMAN GENZİMİZİ YAKARAK, SOKAĞA ÇIKIŞIMIZI ENGELLEYEREK, GÖZ GÖZÜ GÖRMEZ SİS ÇÖKMÜŞ BİR HAVA YARATARAK BEN BURADAYIM DEMEKTE. VE YAKIN ZAMANDA BEDENİMİZİ GELİP BULACAK TÜM HASTALIKLARIN DA HABERCİSİ OLMAKTA. "

Komisyon üyeleri Adana Adliyesi önünde düzenledikleri toplantıda açıklamayı maske ile yaptı. Adana Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Sevda Sevilmiş, solunan havada bulunan partikül madde oranının insan sağlığını ne derecede olumsuz etkilediğine işaret etti.

SEVDA SEVİLMİŞ: "DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN AÇIKLAMASINA GÖRE DÜNYADA HER YIL ÜÇ MİLYON İNSAN HAVA KİRLİLİĞİNDEN ÖLMEKTEDİR. TÜRKORAKS DERNEK BAŞKANININ AÇIKLAMASINA GÖRE DE TÜRKİYEDE HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN FOSİL YAKITIN KULLANILMASINDAN DOLAYI HER YIL 2870 ERKEN ÖLÜM GERÇEKLEŞMEKTEDİR. HAVA KİRLİLİĞİ YÖNETMELİĞİNE GÖRE YIL BOYUNCA PARTİKÜL MADDEDE SADECE 35 DEFA LİMİT AŞIMI GERÇEKLEŞEBİLECEKKEN ADANADA MALESEF YIL BOYUNCA 125 DEFA LİMİTLERİN AŞILDIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR. "

Dünyada bütün mücadelelerin bir kazananı bir de kaybedeni olduğunu belirten Adana Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Avukat İsmail Hakkı Atal ise çevre mücadelesinin ise tek kazananın insanlık olduğunu söyledi.

İSMAİL HAKKI ATAL: "DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN10 MİKROGRAM PARTİKÜL MADDE KONUSUNDA VERDİĞİ SAĞLIĞA ZARARLI DEĞER METREKÜPTE 20 MİKROGRAM. ŞİMDİ BİZ ADANA OLARAK METREKÜPTE KAÇ MİKROGRAM SOLUMUŞUZ. 20 ARALIK 2018'DE METRKÜPTE 534 MİKROGRAM SOLUMUŞUZ. ADANA METEOROLOJİ ÖLÇÜM İSTASYONU. BU ŞEKİLDE BİZİM YAŞAYABİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL. ADANALI KÖMÜR DAĞITANIN DA KÖMÜR YAKANIN DA BU KONUDA GEREKLİ TEDBİRİ ALMAYAN BÜROKRATIN DA HEPİMİZİN ÇOCUKLARI ZEHİRLENİYOR. BU ŞEKİLDE ALDIĞIMIZ HER NEFESTE 3-5 YIL SONRAKİ HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLIYORUZ. ACİLEN TEDBİRLERİN ALIMASI LAZIM. YOKSA HEPİMİZ ADANADA ZEHİRLENECEĞİZ. "

Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu ise söz konusu hava kirliliğine halka dağıtılan kömürlerin neden olduğunu söyledi

GÖKOĞLU: "BU KÖMÜRÜN DAĞITILDIĞI MAHALLELERDE ECZACI ARKADAŞLARDAN ALDIĞIMIZ BİLGİYE GÖRE KIŞ AYLARINDA EN ÇOK TÜKETİLEN İLAÇLAR SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA DAİR. BİRAZ ÖNCE BASIN AÇIKLAMASINDA BUNUN RAKAMLARINI DA DİNLEDİK. YANİ GERÇEKTEN YOKSULLARIN ÜŞÜMEMESİNİ İSTİYORLARSA DEVLET YETKİLİLERİ, VALİLİK VE BU VAKIF YETKİLİLERİ YİNE YOKSULLUK BELGESİ GETİRENLERİN KIŞ AYLARINDA ELEKTRİK TÜKETİMİNDEN PARA ALMAMALARINI BUNUN DAHA EKONOMİK OLACAĞINI İDDİA EDİYORUZ. VE YETKİLİLERİ BÖYLE DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz