ABD Suriye'den tahliyeyi hızlandırdı

ABD Suriye'den tahliyeyi hızlandırdı

Amerika Birleşik Devletleri'nin sancılı çekilme süreci başladı. Bazı askeri ekipmanlar Suriye'den nakledildi. Ardından da sınır birliklerini denetleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, operasyon sinyali verdi... Türkiye ile Rusya'nın garantörü olduğu son gerilimi azaltma bölgesi İdlib'in kontrolü ise El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam'ın eline geçti.


Amerika Birleşik Devletleri, belirsizliğin gölgesinde Suriye'den çekilmeye hız verdi. Pentagon, ekipmanların tahliyesine başlandığını doğruladı.

Ekimanlar ve hangi bölgeden çekildiklerine ilişkin bilgi paylaşılmadı. CNN televizyonu, Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın, çekilme sürecinde kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etti.

Çekilme süreci devam ederken, Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan bir de tehdit geldi... Pompeo, Esad yönetiminin kimyasal saldırı düzenlemesi durumunda Suriye'ye müdahale edeceklerini kaydetti...

Amerikan tarafında bu gelişmeler yaşanırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar operasyon sinyali verdi...

Kara Kuvvetleri komutanı ile birlikte Suriye sınırındaki birlikleri denetleyen Akar, Menbiç ve Fırat'ın doğusuna operasyon için planların yapıldığını, hazırlıkların sürdüğünü bildirdi...

AKAR:
"YERİ VE ZAMANI GELDİĞİNDE, ÖNCEKİ OPERASYONLARA BENZER ŞEKİLDE, BURADAKİ TERÖRİSTLER DE KAZDIKLARI ÇUKURLARA GÖMÜLECEK. BİZİM TEK HEDEFİMİZ TERÖRİSTLERDİR. ET VE TIRNAK GİBİ OLDUĞUMUZ KÜRT KARDEŞLERİMİZLE HİÇBİR SORUNUMUZUN OLMADIĞINI AKIL SAHİBİ HERKES BİLİYOR."

Türkiye ile birlikte Rusya ve İran'ın da garantörü olduğu son gerilimi azaltma bölgesi İdlib'de ise çatışmasızlık sağlandı. Ancak kentin kontrolü, "silahlardan arındırılmış bölge" anlaşmasına uymayan El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam'ın eline geçti.

Kendini "Kurtuluş Hükümeti" ilan eden örgüte bağlı heyet, kentin neredeyse tamamını ve Halep ve Hama'nın bazı bölgelerinde hakimiyet kurmuş durumda.

Topraklarından IŞİD'i temizleyen Irak'ta, terörün izleri günyüzüne çıkmaya devam ediyor...

Harabeye dönen Musul kentinde 38 kadının cesedinin olduğu bir toplu mezar bulundu.

Cesetlerin kimliklerini öğrenmek ve sahiplerine teslim etmek için soruşturma başlatıldı. Kentte bugüne kadar bulunan toplu mezar sayısı 200'ü aşmış durumda.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz