Türk eczacılar birliği açıkladı

Türk eczacılar birliği açıkladı

Artan kur ve ekonomik gelişmeler ilaç sektörünü vurdu... Türk Eczacılar Birliği’nin verilerine göre; şu an piyasada 30'u temel olmak üzere 144 ilaç bulunmuyor.

"SAHADAN ALDIĞIMIZ VERİLERE GÖRE 144 İLAÇ PİYASADA BULUNMUYOR."

Türk Eczacılar Birliği, bölge eczacıları ile birlikte basın toplantısı düzenledi; Sağlık, ilaç ve eczacılık alanındaki gelişmeleri değerlendirdi.
Birlik Başkanı Erdoğan Çolak, kurdaki artışın ilaç piyasasına etkisi nedeniyle yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Çolak: "BİLDİĞİNİZ ÜZRE İLAÇ FİYATLARI HER YIL SABİT KUR ORANI İLE BELİRLENİYOR. 2018 YILI İÇİN BU ORAN 2,69 OLARAK BELİRLENMİŞTİ. ANCAK REEL KUR İLE SABİT KUR ARASINDA MAKAS HAYLİ AÇILMIŞ DURUMDA. YENİ KUR ORANI BU YÜZDEN ÖNEMLİ. İLAÇ FİRMALARI PEK ÇOK İLACI KISITLI BİR ŞEKİLDE VERİYOR. BU DA HASTANIN İLACA ERİŞİMİNİ ZORLAŞTIRIYOR. VEEN ÇOK SIKINTI İTHAL İLAÇLARDA YAŞANIYOR. TEMEL İLAÇLARIN 30’U BULUNMUYOR. BUNLARA ÖNLEM ALMAK GEREKİYOR."

Çolak, bütçeden sağlığa ve ilaca yeterli pay ayrılmadığını da ifade etti.

" OECD ÜLKESİ İÇİNDE TÜRKİYE KİŞİ BAŞINA EN AZ İLÇA HARCAMASI YAPAN ÜLKE DURUMUNDA. REÇETE BAŞI TUTAR 2018 YILINDA 79,43 TL’DİR. %14,3 ARTIŞ MEYDANA GELMİŞTİR."

Birliğin sağlıkta tasarruf konusunda da uyarıları vardı.

"SAĞLIK ALANINDA TASARRUFUN ÖN PLANA ÇIKARILMAYACAĞI UNUTULMAMALIDIR. SAĞLIKTA CEPTEN HARCAMALAR GİDEREK ARTIYOR. AKILCI İLAÇ KULLANIMINDA OLDUKÇA GERİDEYİZ. KENDİ İLACIMIZI ÜRETEMİYORUZ. HAMMADEDE DIŞA BAĞIMLIYIZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz