Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde büyük adım

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde büyük adım

Her yıl bir milyon insanın ölüme neden olan sivrisineklere yönelik önemli bir adım atıldı... Amerikan bilim insanları, sivrisinekler için 'doğum kontrol' yöntemi geliştirdi... Söz konusu yöntem sayesinde sivrisinek türlerinin kontrol altına alınacağı kaydedildi...

Amerikan bilim insanları, sıtma ve dang humması hastalıkları yüzünden her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne neden olan sivrisinek türlerini kontrol altına almak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Arizona Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, dişi sivrisineklere özgü bir protein keşfedildi... Söz konusu protein etkisiz hale getirilerek doğacak larvaların yumurtada öldüğü tespit edildi.

Çalışmanın hedefinin, sivrisinekleri bitirmek değil bir tür "doğum kontrolü" uygulamak olduğu vurgulandı... Sadece kan ile bulaşıcı hastalıkların yoğun olduğu bölgelerde sivrisinek nüfusunun kontrol altına alınabileceği ifade edildi...

Yeni keşfin beş yıl içinde böcek ilaçlarında kullanılması hedefleniyor.

Dünyada 3 bin 500 sivrisinek türü var. Bunlardan sadece iki yüz kadarı hastalık taşıma özelliğine sahip.

Sivrisinek türlerinin yok edilmesinin uzun vadede ekosistemde nasıl bir zarara neden olabileceği bilinmediği için bilim insanları daha sağlıklı çözümler arıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz