ABD ekipmanlarını Suriye'den çekiyor

ABD ekipmanlarını Suriye'den çekiyor

ABD, Suriye'den ekipmanlarını çekmeye başladı. Amerikan CNN televizyonu, çekilme sürecinde kullanılacak gemi ve uçakların belirlendiğini iddia etti. Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, çekilmeyle ilgili Irak ziyaretinde başka, Mısır ziyaretinde başka konuşarak kafaları karıştırdı. Çatışmaların yoğunlaştığı İdlib'de ise ateşkes sağlandı.

ABD Suriye'de bulunan askeri ekipmanlarını yavaş yavaş çekmeye başladı.

Pentagon'dan ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan bilgiye göre, ABD'nin bölgede bulunan askeri ekipmanlarının nakliyesine başlandı.

Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının, çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak ziyaretinde "Trump'ın çekilme konusunda kararı kesin"; Mısır'da ise "Donald Trump, Suriye'de yeniden askeri alanda etkinlik kurmayı düşünüyor ama umarım buna gerek kalmaz" diyerek kafaları karıştırdı.

Ortadoğu'daki ABD varlığına da değinen Mike Pompeo, ülkesinin özgürleştirici bir güç olduğunu, işgalci olmadığını ileri sürdü.

Pompeo, ABD' nin askeri müdahalede bulunduğu yerlerden geri çekildiğinde ise her zaman kaosun ortaya çıktığını iddia etti.

New York Times gazetesinde Türkiye'yi de ziyaret eden Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'la ilgili dikkat çekici bir haber yayımlandı.

Haberde, Trump'ın Bolton ile yakın ilişki kuramadığı ifade edildi. Hatta Trump'ın zaman zaman Bolton'ın adını unuttuğu, kendisine bazen "Mike" dediği öne sürüldü.

Eski Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel de, Trump'ın danışmanı John Bolton'un Suriye açıklamalarını değerlendirdi...

Hagel, "Bolton bizim Suriye'den çekilmemiz için Türkiye'nin yapması gerektiği şeylerden bahsetti. 'Biz bunu yapmadan önce bir ülke şunu yapmalı derken' çok dikkatli olmalısınız. Bu, kesinlikle gurur meselesi veya dış politikanın başka boyutları üzerinden yemek istemediğiniz şamarları yedirtir" dedi.

İdlib, Halep ve Hama illerinde ise askeri muhalifler ve Beşşar Esad rejimi karşıtı siyasi gruplar arasındaki çatışmalarda ateşkes sağlandı. Özgür Suriye Ordusu çatısı altındaki Ulusal Özgürleştirme Cephesi ile Heyeti Tahrir Şam arasında da anlaşmaya varıldı.

İdlib genelinde ateşkes sağlanacağı, grupların kent genelinde karşılıklı olarak açtıkları hendeklerin, siperlerin kaldırılacağı ve esirleri takas edileceği öğrenildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz