Akdeniz'de üst üste 2 deprem

Akdeniz'de üst üste 2 deprem

DÜN GECE Datça açıklarında 4.8 ve 4.7 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi...Peki bu sallantıların, beklenen Büyük Ege depremiyle bir bağı var mı? Uzmanına sorduk...

"DEPREMİN OLDUĞU YER GÜNEY EGE DALMA BATMA KUŞAĞI ÜZERİNDE"

Akdeniz, DÜN akşam 4.8 ve 4.7 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı.11 dakika arayla yaşanan depremler, Muğla'nın Datça ilçesinin 250 kilometre açığında meydana geldi.

"ANA NEDENİ AFRİKA ANA KARASI GÜNEY EGE DEDİĞİMİZ YAYI DEDİĞİMİZ BORA GİRİT RODOS ADASI ORADAN FETHİYE OLMAK ÜZERE BATI ANADOLUNUN HEM DE EGE DENİZİNİN ALTINA DALIYOR DEPREMLER SİYASİ SINIR TANIMAZLAR BU DALMA BATMA KUŞAKLARI SÜPRÜNTÜ DALGALARI OLUŞTURABİLİR TIPKI ENDONEZYO'DA OLDU GİBİ. O NEDENLE GÜNEY EGE YAYI YUNANİSTAN'NIN ELİNDE OLMASINA KARŞIN TÜRKİYE'YE YAKIN OLMASI NEDENİYLE BİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR"

Peki 6 buçuk kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntılar büyük Ege depreminin habercisi mi?

"BU SIĞ DEPREM DEĞİL EGENİN EN DERİN DEPREMLERİ BURADA OLUŞUR BUNLAR GELECEKTE OLACAK DEPREMİN GERGİNLİK BOŞALMALARI.."

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan'a göre, olası büyük depremde Ege kıyılarını tıpkı Endenozya'daki gibi yanardağ patlamaları ve tsunami tehlikesi de bekliyor.

" 7 İLA 7.17'YE VARABİLEN DEPREMLER GİRİTİN KUZEYİNDE OLDUĞU GİBİ YANARDAĞ PATLAMALARI VE PATLAMA SONUCU SÜPRÜNTÜ KIYILARIYLA GEREK EGE KIYILARI GEREKSE YUNANİSTAN'I VURABİLİR. BUNLAR KÜÇÜK DEPREM OLSA DA BULUNDUĞU KONUM DERİNLİK GERGİNLİK İŞLEYİŞİ ÜZERİNE BİLİMSEL VERİLER VERİR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz