Yıldırım'dan istifa değerlendirmesi

Yıldırım'dan istifa değerlendirmesi

Adalet ve kalkınma partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı meclis başkanı Binali Yıldırım, istifa tartışmaları ile ilgili konuştu. Konunun hukuki alt yapısı olmadığını söyleyen Yıldırım, "seçim siyasi bir faaliyet değildir, çıktığım yoldan dönmem" dedi.

Meclis Başkanı ve iktidar partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla parlamento muhabirleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Yerel seçimde aday olması nedeniyle Meclis başkanlığından istifa etmesi gerektiğine yönelik söylemleri değerlendiren yıldırım, "Bizim yaptığımız siyasi bir faaliyet yok, seçim siyasi faaliyet değildir. Eğer meclis başkanı bağımsız bir üyeden seçilseydi, ona ne diyecektik" diye konuştu.

tekrar aday olan Belediye başkanlarının da görevden ayrılmadığını hatırlatan meclis başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Meclis Başkanı'nın imkanı yok, icracı değil, bütçesi yok, ama belediye başkanın elinde her türlü imkan var. Bütün seçime girecekler görevlerini bıraksınlar o zaman. Meclis bu düzenlemeyi yapsın tartışmalar sona ersin. Madem eşitsizlikten bahsediyoruz o zaman herkes istifa etsin, milletvekili, bakan, belediye başkanı, buyursun bütün adaylar bulundukları pozisyonları bıraksın."

Yıldırım, tartışmanın hukuki bir alt yapısı olmadığını savundu ve "itirazların adresi Yüksek Seçim Kurulu'dur, bunun dışındakiler bizi yormaya yönelik girişimlerdir verdiğim karardan vazgeçecek değilim, çıktığım yoldan geri dönmem " diye konuştu.

meclis başkanı yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yasama'nın gücünün zayıfladığı iddialarına da "Eski sistemde hükümet meclis'in güvenoyuna tabiiydi. yürütmenin de örtülü olarak yasamaya müdahalesi vardı. yeni sistemde amaç, bu yapıları güçlendirmek. Daha işin başındayız, ben meclis'in zayıflayacağı kaanatinde değilim" diye yanıt verdi.

Yıldırım, polis ve öğretmenlerin 3600 ek gösterge ilgili beklentisi için de "Verilen söz mutlaka yerine gelecektir" ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz