Yunanistan, Makedonya'nın isim değişikliğini bekliyor

Yunanistan, Makedonya'nın isim değişikliğini bekliyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya ile yapılan isim değişikliği anlaşmasının onaylanmaması halinde ülkesinin "uluslararası çapta rezil" olacağını belirtti. Çipras, hükümet ortağı Bağımsız Yunanlar partisinin anlaşmaya destek vermemesi halinde erken seçime gidebilecekleri uyarısında da bulundu.


Yunanistan Başbakanı Çipras, bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Makedonya ile varılan isim anlaşması ve hükümetin geleceğini değerlendirdi.

Çipras, Makedonya Meclisinde ülkenin ismini "Kuzey Makedonya" olarak değiştirecek anlaşmanın onaylanmasını beklediklerini belirtti... Ocak ayı içinde de anlaşmayı Yunan meclisine getirmeyi planladıklarını söyledi.

Başbakan Çipras, 27 yıldır çözümlenemeyen bir meseleyi ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşmanın onaylanmaması halinde ülkesinin "uluslararası çapta rezil" olacağını kaydetti...

Anlaşmaya karşı çıkan hükümet ortağı ve Savunma Bakanı Panos Kammenos'un tutumunu değerlendiren Çipras, "Onun hükümetin siyasi karşıtlarına su taşıyacağını düşünmüyorum. Eğer yaparsa, güvenoyu talep edeceğim" dedi.

Çipras, "Hükümet ortağı Bağımsız Yunanlar partisinin anlaşmaya destek vermemesi halinde erken seçime gideceğim" diye konuştu.

Aleksi Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine ilişkin ise "Şubat ayı başında Türkiye'ye gideceğim. Ancak tarih henüz belirlenmedi" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz