108 Maddelik kararname yayınlandı

108 Maddelik kararname yayınlandı

Bazı kararnamelerinde Değişiklik Yapan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 108 maddenin yer aldığı kararnemede, Cumhurbaşkanlığı, bazı bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilatlarına yönelik düzenlemeler yapıldı. 9 bakanlığın teşkilat yapısında yer alan Hukuk Müşavirlikleri kaldırılarak "Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlükleri" kuruldu. Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kurulmasına karar verildi.

Bazı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde değişiklik yapılması hakkındaki 108 maddeden oluşan "27 numaralı" Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni kurulan hizmet birimleri ile bazı kadro ve pozisyonların oluşturulması, iptali ve kullanılmasına ilişkin esas ve usuller belirlendi.

9 bakanlığın teşkilat yapısında yer alan Hukuk Müşavirlikleri kaldırılarak, "Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlükleri" kuruldu.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı bünyesinde Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulmasına karar verildi.

Yeni genel müdürlük; Cumhurbaşkanı ve aile fertleri, Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Bakanlar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, Cumhurbaşkanının korunması talimatı verdiği kişilerin maddi ve manevi şahsiyetlerine yönelik her türlü saldırıya karşı, gerekli koruma tertip ve tedbirlerini almak veya aldırmaktan sorumlu olacak.

Kara, hava ve deniz ulaşımında belirgin bir etkiye sahip kaza veya olayları araştırmak üzere "Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı" kurulacak.

7 kişilik "Değerlendirme Heyeti" kara, hava ve deniz ulaşımındaki önemli kaza veya olayları mercek altına alacak.

Cumhurbaşkanlığı makamındaki kadrolar, Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek.


"Büyükelçi" ünvanı Cumhurbaşkanı tarafından geri alınmadıkça devam edecek...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz