20'ye yakın ilde okullar tatil edildi

20'ye yakın ilde okullar tatil edildi

Kara kış, yurdu esir aldı... Kar yağışının etkisini sürdürdüğü illerde yüzlerce köyün merkez ile bağlantısı kesildi. Yollarda mahsur kalanların ve hastaların yardımına ekipler koştu. 20'ye yakın ilde eğitime ara verilirken; Meteoroloji, batı bölgeler için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yurdun büyük bölümünde günlerdir etkisini sürdüren kar yağışı, hayatı durma noktasına getirdi.

Yüzlerce köyün merkezle bağlantısı kesildi. Şehirlerarası yollarda ulaşım aksadı.

Tokat'ın Erbaa ilçesinde yoğun kar yağışı ve aşırı buzlanma nedeniyle yolda kalan TIR sürücülerine kaymakamlık tarafından kumanya dağıtıldı.

Bitlis'in Hizan ilçesinde kar ve tipi nedeniyle yolu kapanan köydeki yaşlı hasta, 4 saatlik çalışma sonucu hastaneye kaldırıldı.

Erzincan'ın Refahiye ilçesinde kar yağışı ve tipi nedeniyle cenazelerini defnedemeyen köylülerin yardımına Özel İdare ekipleri yetişti. Sabaha kadar kapalı olan köy yolunu ulaşıma açan ekipler, cenaze namazı için köy meydanını da temizledi.

Kars'ta tipi nedeniyle yoldan çıkarak kara saplanan araçları kurtaran yine İl Özel İdare ekipleri oldu.

Kar kalınlığının 1 metreyi aştığı Bitlis kent merkezinde park halindeki araçlar karın içinde kayboldu.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 10 gündür aralıksız etkili olan kar yağışı nedeniyle ilçedeki tek katlı evler kara gömüldü.

Niğde'den Ordu'ya; Aksaray'dan, Bitlis'e kar yağışının etkisini sürdürdüğü 20'ye yakın ilde okullar tatil edildi.

Bursa'da ise kuvvetli fırtına kenti savaş meydanına çevirdi. Bazı reklam panoları ve çatıların uçmasına neden olan fırtına, ağaçların dallarının kırılmasına, elektrik tellerinin kopmasına yol açtı.

Üzerine sac devrilmesi sonucu yaralanan kişi, hastaneye kaldırıldı.

Sakarya'da da şiddetli rüzgar nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinin çatısı uçtu, ağaçlar devrildi. Hendek ilçesinde bir iş yerindeki deponun çatısının uçması sonucu 2 kişi yaralandı.

Şiddetli rüzgarın hayatı olumsuz etkilediği bir başka kent de Kocaeli oldu. 3 katlı bir binanın çatısı uçarak yan tarafta bulunan binanın üzerine düştü.

Meteoroloji ise batı bölgeler için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Kurum, Ege kıyılarında kuvvetli fırtına, Marmara'da fırtına, Batı Akdeniz'in batısı, Batı Karadeniz ve İç Ege'de de kuvvetli rüzgar beklentisini duyurdu.

Yapılan son değerlendirmelere göre, Ankara'da YARIN yağış görülmeyecek. Hafta sonunda yağmur ve karla karışık yağmur etkili olacak. Sıcaklık artacak.

İstanbul ve İzmir'de YARIN kuvvetli sağanak görülecek. Megakentte hafta sonu bulutlu bir havanın hakim olması beklenirken; İzmir'de sağanak yağış devam edecek. Sıcaklıkta önemli bir değişiklik olmayacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz