ABD dışişleri bakanı'ndan Irak'a sürpriz ziyaret

ABD dışişleri bakanı'ndan Irak'a sürpriz ziyaret

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Pompeo, Trump'ın Suriye'den çekilme kararının kesin olduğunu belirtti.. Eski Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel ise Trump'ın danışmanı John Bolton'un Türkiye'ye yönelik sözlerini değerlendirdi. Hagel, "Bir ülke şunu yapmalı derken bu size, dış politikanın başka boyutları üzerinden yemek istemediğiniz şamarları yedirtir" dedi...

Ortadoğu turuna çıkan Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, programında yer almamasına rağmen Irak'ı ziyaret etti..

Pompeo, Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Adil Abdulmehdi; Erbil'de ise Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Erbil'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pompeo, "Amerikan Başkanı'nın Suriye'den çekilme kararı çok açık" dedi.

Pompeo bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terör örgütü PYD/PKK ile ilgili sözlerini değerlendirdi.

Amerikan Dışişleri Bakanı, "Erdoğan, teröristlerin kendileri için bir yaşamsal tehdit olduğundan bahsetti. Biz de teröristlerden Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunun farkındayız ve bu konuda Türkiye'yi destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

New York Times gazetesinde Türkiye'yi de ziyaret eden Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'la ilgili dikkat çekici bir haber yayımlandı.

Haberde, Trump'ın Bolton ile yakın ilişki kuramadığı ifade edildi. Hatta Trump'ın zaman zaman Bolton'ın adını unuttuğu, kendisine bazen "Mike" dediği öne sürüldü.

Eski Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel de, Trump'ın danışmanı John Bolton'un Suriye açıklamalarını değerlendirdi...

Hagel, "Bolton bizim Suriye'den çekilmemiz için Türkiye'nin yapması gerektiği şeylerden bahsetti. 'Biz bunu yapmadan önce bir ülke şunu yapmalı derken' çok dikkatli olmalısınız. Bu, kesinlikle gurur meselesi veya dış politikanın başka boyutları üzerinden yemek istemediğiniz şamarları yedirtir" dedi.

Chuck Hagel, eski Amerikan Başkanı Barack Obama'nın, en büyük dış politika hatasının da Suriye olduğunu savundu..

Suriye'nin İdlib kentinde ise el Kaide bağlantılı gruplarla, diğer muhalifler arasında çatışmalar yoğunlaştı.

Terör örgütü Heyet Tahrir Üş Şam'ın İdlib'de ilerlemesi durumunda, Türkiye ile Rusya arasında yapılan "silahtan arındırılmış bölge" mutabakatını tehlikeye girebileceği kaydedildi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz