Çin'de hava kirliliği ile mücadele

Çin'de hava kirliliği ile mücadele

Hava kirliliğinin yaşamı en çok tehdit ettiği ülkelerden Çin'de, bir metropol kentte daha yenilikçi uygulamaya geçildi. 2019 yılı itibari ile Şıncın'daki taksilerin neredeyse tamamı elektrikliye çevrildi. Böylelikle elektrikli taksilerin, karbon emisyon miktarını yılda 850 BİN ton azaltması bekleniyor.

Çin, sürdürülebilir bir gelecek için girişimlerini hızlandırdı. Ülkenin metropol kentlerinden Şıncın'da, taksilerin yüzde 99'u elektrikli araçlardan oluşturuldu.

2019 yılı ile birlikte başlayan uygulama, 20 BİN 689 araçlık değişim anlamına geliyor. Böylelikle elektrikli taksilerin, karbon emisyon miktarını yılda 850 BİN ton azaltması bekleniyor.

Ülkenin güneyindeki teknoloji ve ticaret merkezlerinden olan 12,5 milyon nüfuslu kent, kuzeydeki 4 milyon 300 BİN nüfuslu Taiyuan'ın ardından bu hedefe ulaşan 2'nci metropol oldu.

Hava kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında toplu taşımada elektrikli taşıtların teşvik edildiği 13 pilot kentten biri olan Şıncın, 2017 yılından bu yana şehir içi hatlarda çalışan tüm otobüsleri elektrikliye çevirmişti.

Dünyanın en kirli kentlerinden çoğunu barındıran Çin, 2014 yılından bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz