MHP'nin ruh sağlığı yasa teklifi

MHP'nin ruh sağlığı yasa teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı çağrının ardından dikkatler, "Ruh Sağlığı" yasa teklifinin ayrıntılarına çevrildi... Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, düzenlemeyi "toplumun ihtiyacını dikkate alarak hazırladıklarını" söyledi.

BAHÇELİ: " RUH SAĞLIĞI YASASININ BU YIL İÇİNDE TBMM'DEN ÇIKARILMASIN İÇTENLİKLE BEKLİYOR VE TEMİNNİ EDİYORUM"

Devlet Bahçeli'nin çağrısıyla MHP'nin Meclis başkanlığına sunduğu ruh sağlığı teklifinin hazırlanmasında en büyük katkı Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu'dan geldi..

DEPBOYLU: "İNTİHAR OLAYLARI ARTTI ANTİDEPRESAN KULLANIMI ARTTI KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI ŞİDDET HERKESE KARŞI OLABİLİYOR HAYVANLARA DA KARŞI OLABİLİYOR İNSANLARIMIZDA SORUN ÇÖZME BECERİSİ EKSİK İHTİYACI OLDUĞU HALDE GİDEBİLENLERİN ORANI YÜZDE 14"

Depboylu; teklifin, alanında uzman kişilerin katkısıyla hazırlandığını kaydetti.

DEPBOYLU: "BU YASA HİZMET ALANINI VE HASTALARI KORUYAN BİR YASADIR İNSANHAKLARI VE ÇOCUK HAKLARINI DİKKATE ALANIRAK HAZSIRLANAN BİR YASADIR ."

24 Maddelik teklife göre; pahalı terapi ücretlerinin önüne geçilecek, 18 yaşının altındaki her çocuk ruh sağlığı hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek, tedavi gören kişiler ilaçlara ücretsiz olarak erişebilecek.

DEPBOYLU: "ÇOK FAZLA İLAÇ KULLANSIN İSTEMİYORUZ İLACI ALMA NOKTASINDA ÜCRETSİZ OLMASI GREKEYİRO BU ŞU İNTİBAYI... HASTANIN MAĞDURİYETİNİ GİDERMEK İÇİN YAPILMIŞ BİR ŞEY "

Düzenleme, Ruh sağlığı alanındaki bütün kurum ve kuruluşların izleme ve denetimini de öngörüyor.. Bunun için 9 kişilik “Ruh Sağlığı İzlem ve Denetim Kurulu” oluşturulacak.

DEPBOYLU: "KORUNMA YASASI PSİKOLOJİ ALMAMIŞ KİŞİLER TERASPİST İLAN EDEREK İNSANLARIN MADDİ İSTİSMARINA GİDİYOR OLMALARI ÜZÜCÜ ...PROFESYONEL DESTEĞİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR DEPBOYLU... BU YASA TEKLİFİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ TOPLUMUN İHTİYACINI DİKKAT ALDIK "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz