Sinema yasası TBMM'de

Sinema yasası TBMM'de

Beyaz perde ile ilgili bilet tartışmaları sürerken, sinema ve dizi sektörüne destek teklifi, Meclis komisyonunda görüşülmeye başlandı... Sinemada reklam sürelerini kısıtlayan, yapımcılar ile salon sahipleri arasındaki sorunları gidermeyi hedefleyen teklife, muhalefet sansür eleştirisinde bulundu.

HÜSEYİN YAYMAN: "TÜRKİYE SİNEMA ALANINDA DİZİLER ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ YOL ALDI BU KABINA SIĞMAYAN SEKTÖRÜ ÇOK DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK, YUMUŞAK GÜCÜ BÜTÜN DÜNYAYA GÖTÜRMEK ANLAMINDA ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ."

Türk sineması ve dizi sektörünün beklediği, kanun teklifi meclis’te milli eğitim, kültür ve turizm komisyonunda ele alındı.
Komisyon üyesi milletvekillerinin yanı sıra komisyon toplantısına, sinema sektörüyle ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı

HÜSEYİN YAYMAN: "CEM YILMAZ GELECEK Mİ, ONLAR GELMEYECEK AMA BİZİ GÖRECEKLER, BU YASAYI UZUN ZAMANDIR TARTIŞIYORUZ 14 YILDIR MESLEK ÖRLERGÜTLERİYLE BİRLİKTE TARTIŞTIĞIMIZ, YAPIMCILARLA TARTIŞTIĞIMIZ OLGUNLAŞTIRIRSINIZ VE BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ SİNEMA YASASIDIR."

Kanun teklifinde imzası bulunan ak parti hatay milletvekili hüseyin yayman, düzenlemenin amacını açıkladı
Sinema sektöründe yaşanan krize yönelik çözüm formülünü anlattı

HÜSEYİN YAYMAN:"ORTAK AKLI KULLANMAK BERABERCE BU SORUNU ÇÖZMEK ADINA, ŞUNU ÖNERİYORUZ YAPIMCI İLE SİNEMA SALONU SAHİBİ BIRAKALI GELİP ANLAŞTIĞI ZAMAN, İŞLETMECİ İLE YAPIMCININ ORTAKLAŞMASANA İNİSİYATİFİNE BIRAKIYORUZ."

muhalefet milletvekilleri, düzenlemenin sansür getirdiğini savunarak, teklifin yasalaşması ile sadece siyasi iktidarın sinemasının olacağını öne sürdü...

Eleştirilere karşı çıkan Yayman, 2014’ten bu yana üç filmin yasaklandığını hatırlatarak, muhalefeti eleştirdi;
“tayyip erdoğan ne diyor fazıl say’ın konserine gideceğim diyor, ezberiniz bozuluyor” dedi...

Teklife bir tepki de CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya'dan geldi.

"SANATI, SANATÇIYI NE KADAR ÖZGÜR BIRAKIRSANIZ O KADAR GELİŞİR. İŞTE BUNUN ADI TAM ANLAMIYLA SANSÜRDÜR."

Türk sinema ve dizi sektörüne 60 milyon lira destek içeren teklifte, bağımsız filmlere geri ödemesiz destek sağlanması da öngörülüyor.

Sinemalarda reklam, fragman ve film arası süreleri ise yeniden belirleniyor
buna göre, reklamlar 10 dakika, fragman en fazla 5 dakika, film arası ise 15 dakika ile sınırlandırılıyor.

teklife göre, dizi ve sinema filmlerinden desteklenecek olanları belirlemek üzere, ihtisas alanlarına göre dört ayrı komisyon kurulması öngörülüyor
komisyonlarda görev yapacak üyelerin 12’sinin de sinema sektöründen olması şartı getiriliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz