2018 yılı tarım ve gıda karnesi

2018 yılı tarım ve gıda karnesi

2018'in tarım karnesini çıkaran Ziraat Mühendisleri Odası'na göre, tablo olumsuz...Zira oda yetkilileri, "geçen yıl üretim düştü, ithalata bağımlılık arttı; bu durum gıda fiyatlarına zam olarak yansıdı" diyor...

2018 yılının en çok tartışılan konularından biri, tarım politikalarıydı.

"TR 4 MEVSİMİ YAŞAYAN TARIMA UYGUN SU VARLIĞINA SAHİP GENİŞ TARIM ARAZİSİNE SAHİP ŞANSLI BİR ÜLKE AMA UYGULANAN TARIM POLİTİKALARI ÇİFTÇİLERİN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI BULMASINA ENGEL OLDUĞU İÇİN ÜRETİMİ ZOR ŞARTLAR ALTINDA YAPTIĞINDAN ÜRETİMDEN ÇEKİLİYOR İTHALATA BAĞIMLI HALE GELİYPR. BU POLİTİKALAR DEĞİŞMEZSE GIDA EGEMENLİĞİ DAHA CİDDİ ZARAR GÖRECEK"

İthalat, üretim, çiftçinin durumu, gıda güvenliği ve fiyatlar gündemden düşmedi. Peki, 2018 yılının tarım ve gıda karnesi nasıl geldi?

"2017 İLE KIYASLADIĞIMIZDA TAHILLAR VE BİTKİSELL ÜRÜNLERDE YÜZDE 5N ÜZERİNDE GERİLEME SEBZELERDE YÜZDE 3E YAKIN GERİLEME VAR. MEYVE ÜRETİMİ İSE MEVCUDİYETİNİ KORUYOR
TARIMIN İSTİHDAMA KATKISI, GAYRSİSAFİ MİLLİ HASILAYA KATKISIİ TARIMSAL ÜRETİM DÜŞÜYOR BUNA KARŞILIK EKİLMEYEN ARAZI MÜKTARI ARTIYOR İTHALATA BAĞIMLI HALE GELİYOR"

2018'deüretimde düşüş olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, hayvan sayısının ise arttığını söylüyor. Ama o da ithalatla...

"BÜYÜKBAŞ KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYIMIZ.. ANCAK O DA İTHAL EDİLEN HAYVANLAR VASITASIYLA ARTIYOR. KIRMIZI ET SÜT YÜZDE 90 ÜZERİNDE KISMINI BÜYÜK BAŞLARDAN SAĞLIYORUZ İTHAL ETTİĞİMİZ HAYVAN SAYISIYLA ARTAN HAYVAN VARLIĞIMIZA BAKTIĞIMUZA BAKTIĞIMZDA İTHALATA BAĞIMLI"

Atalık, "2018'de tarım dış ticaretinde zarar edildiğini de ifade ediyor...

" GIDA MADDELERİ İHRACATIMIZ HAMMADDE İTHALATINA BAKTIĞIMIZDA TARIM DIŞ TİCARETİNDE ZARAR ETTİĞİMİZİ GÖRÜYORUZ"

Atalık'a göre, tarımsal teşvik ve destekler de yetmedi.

"AB ORTAK TARIM POLİTİKASINI TESİS ETTİĞİ 1962 DE BÜTÇESİNİN YÜZDE 70Nİ TARIMSAL DESTEĞE AYIRIRKEN GÜNÜMÜZDE HALA YÜZDE 40INI AYIRIYOR. TÜRKİYEDE İSE BU ORAN BÜTÇENİN YÜZDE 2Sİ DOLAYINDA BİR DE TARIM KANUNUMUZ VAR. MİLLİ GELİRİN YÜZDE 1İNDEN AZ DESTEK VERİLEMEZ HÜKMÜ TAŞIR. 2018 VERİLEN DESETK 14 BUÇUK MİLYAR LİRA VERİLMESİ GEREKEN 34 BUÇUK MİLYAR LİRA YANİ YARISI BİLE DEĞİL."

Ahmet atalık; "geçen yıl tablo böyle olumsuz olunca, tüketici de gıdayı hep daha pahalıya aldı" diyor.

"ÇİFTÇİNİN SATIŞ FİYATI İLE TÜKETİCİNİN ALIŞ FİYATI 3-4 KATA KADAR YÜKSELİYOR BU DA ÇİFTÇİNİN ÖRGÜTSÜZ OLMASI KOOPERATİF OLMAMASINDAN KAYNAKLI. TÜKETİCİNİN UYGUN FİYATLI ÜRÜNE ULAŞMASI KOOPERATİF ÜZERİNDEN OLABİLİR. AMA ÜLKEMİZDE GELİŞTİRİLMİYOR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz