Rüzgar enerjisinde 8 bin megavatlık kapasite hedefi

Rüzgar enerjisinde 8 bin megavatlık kapasite hedefi

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, kapasite artışları ile ilgili karar bu yılın ilk üç ayı içinde açıklandığı takdirde gücün 2019'un sonunda 8 bin megavatı aşacağını duyurdu.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, sektörün 2019 vizyonu ve beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu yıl sektörde yüksek performans beklendiğini aktaran Ataseven, "Geçtiğimiz yıl ekonomide yaşanan dalgalanmalar proje finans maliyetlerini artırdı. Fakat dalgalanmalara rağmen rüzgar sektörü ve rüzgar sanayisi büyümeyi sürdürdü." dedi

Rüzgar sektörünün 2018 yılını hazırlık ve izin süreçleri ile geçirdiğini belirten Ataseven, geçen yılın ilk yarısında 140 megavatlık santrallerin işletmeye alındığını, ikinci yarısında veriler netleşmemekle birlikte 300 megavatlık santralin devreye girmesinin beklendiğini kaydetti.

Ataseven, "kapasite artışları ile ilgili karar bu yılın ilk üç ayı içinde açıklanırsa, rüzgarda şu anda 7 bin 400 megavat olduğu tahmin edilen kurulu gücün 2019'un sonunda 8 bin megavatı aşacağını söyledi .

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz