Milli savaş uçağının hedeflenen seri üretim yılı '2033'

Milli savaş uçağının hedeflenen seri üretim yılı '2033'

Milli Savaş Uçağımızın rüzgar tüneli testlerinin başladığını duyuran Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, 5. nesil milli savaş uçağının 2033 yılında seri üretime geçmesinin planlandığını söyledi.

Milli Muharip Uçak Endüstriyel İşbirliği Günleri'nde konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil milli savaş uçağımızın rüzgar tünelinde olduğunu duyurdu.

Biritanya merkezli BAE Sytems ile teknik ve teknolojik işbirliğiyle yürütülen milli savaş uçağı projesinde hedef, seri üretim yılı 2033'e kadar, 400 uçak siparişi almak.

Milli savaş uçağı projesinde yeni nesil bir uçakta olması gereken teknolojilerle Türkiye'nin 5. nesil bir savaş uçağı üretebilecek altyapıya sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor.

"Tasarım ve prototip kalifikasyonunu" kapsayan birinci dönemin ilk aşaması eylül ayında "ön tasarımla" başlamıştı. 4 yıl sürmesi öngörülen bu sürecin daha erken tamamlanması amaçlanıyor.

Proje kapsamında ilk etapta 6 geliştirme hava aracı üretilecek.

Uçak için TR Motor tarafından özgün motor geliştirilecek. Bu süreç devam ederken geliştirilen araçlarda bir ara motor kullanılacak.

Radar, elekto optik ve bütünleşik işlemci alanlarında ise ASELSAN ve TÜBİTAK çalışmalara başladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz