Başsavcılıktan 2 Suudi yetkili için yakalama kararı

Başsavcılıktan 2 Suudi yetkili için yakalama kararı

İstanbul cumhuriyet başsavcılığı 2 Suudi yetkili hakkında Cemal Kaşıkçı cinayetini planlama şüphesiyle yakalama kararı çıkardı... Birleşmiş Milletler'in uluslararası soruşturma çağrısına ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan olumlu yanıt geldi...

İstanbul'da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin yankıları sürüyor...

İstanbul cumhuriyet başsavcılığı Suudi Arabistan eski istihbarat başkan yardımcısı ahmed asiri ve Veliaht Prens Selman'ın eski danışmanı el kahtani hakkında cinayeti planlama şüphesiyle yakalama kararı çıkardı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de cinayet ile ilgili uluslararası soruşturma çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da böyle bir soruşturmanın olabileceğini açıkladı.

"SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR, SONUNA KADAR GİDECEĞİZ. TIKANIKLIK OLURSA ULUSLARARASI BİR SORUŞTURMAYA GİTMEKTEN ÇEKİNMEYİZ. ÖNCEDEN PLANLANMIŞ CİNAYETİN AYDINLATILMASI İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAMIZ LAZIM"


ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA Başkanı Gina Haspel ise ABD Senatosu'nda düzenlenen kapalı oturumda senatörlere bilgi verdi.

Toplantı çıkışı gazetecilere açıklama yapan bazı senatörler, Kaşıkçı cinayetinin arkasında Suudi Veliaht Prensi Selman'ın olduğundan emin olduklarını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham; "Bence Selman, Kaşıkçı cinayetinde mümkün olan en üst seviyede suç ortağı. ABD'ye güvenilir bir ortak olabileceğini düşünmüyorum" dedi.

Graham, cinayetle ilgisi olan herkes adalet önüne çıkarılmadıkça ülkeye silah satışını ve Suudi Arabistan'ın Yemen'de yürüttüğü savaşı desteklemeyeceğini belirtti.

Başka diğer cumhuriyetçi senatör Bob Corker ise, "Eğer Veliaht Prens mahkeme önüne çıkarılsaydı, 30 dakika içinde suçlu bulunurdu" ifadesini kullandı.

Bu arada ABD'li ünlü aktör Sean Penn, Cemal Kaşıkçı cinayetinin detaylarını araştırıp bir belgesel hazırlamak üzere İstanbul'a geldi.Penn Kamera ekibi ile birlikte, Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda çekim yaptı...Ünlü aktörün Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ile de bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz