Genelkurmay'dan Atatürk ve Türk Kadını fotoğrafları

Genelkurmay'dan Atatürk ve Türk Kadını fotoğrafları

Genelkurmay Başkanlığı, demokratikleşme yolunda atılan en önemli adımlardan Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 84'üncü yıldönümünde, arşivinden fotoğraflar paylaştı. Bu özel günde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Türk kadınına ait fotoğraflar yayınlandı.

Genelkurmay başkanlığı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümüne özel fotoğraflar yayınladı.

paylaşılan kareler arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile onun sayesinde birçok ülkeden çok daha önce seçme ve seçilme hakkına kavuşan Türk kadınlarının fotoğrafları yer aldı.

Albümde; Atatürk'ün yurt gezilerinin yanı sıra, Gazi Orman Çiftliği'nin 1'inci kuruluş yıldönümü kutlamalarında, Mareşal Fevzi Çakmak'ın kızının düğünü ile aralarında kadınların da bulunduğu grupla sohbeti sırasında çekilen fotoğraflar bulunuyor.

Kurucu Lider'in, Ankara'da Prof. Dr. Afet İnan tarafından verilen "Kadın Hakları" konulu konferans sırasında çekilen fotoğrafı ile İzmir'de, 27 Ocak 1923'te annesinin kabri başındaki fotoğrafı da albümde yer alıyor.

diğer fotoğraflar ise Atatürk'ün Eskişehir’de yapılan hava gösterisini vatandaşlar ile izlemesi ve Makbule, Sabiha Hanımların da bunduğu karelere ilişkin.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz