Engelli örgütleri ankara'da açıklama yaptı

Engelli örgütleri ankara'da açıklama yaptı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi... Bazı sivil toplum kuruluşlarının desteği ile Ankara Güven Park'ta yapılan açıklamada, "Engellilere karşı ayrımcılığın acımasızca devam ettiği" belirtildi... Adana'daki etkinlikte ise bir ilk gerçekleşti...

Engelli örgütleri, 3 aralık dünya engelliler günü dolayısı ile Ankara Güvenpark'ta açıklama yapmak istedi.
Ancak valiliğin izin vermedoiği gerekçesi ile Polis, grubu bir başka alana yönlendirmek istedi.
Polis ile engelliler arasında bir süre devam eden tartışmadan sonra basın açıklaması Güvenpark'ta yapıldı.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli engellilerin taleplerini sıraladı...

"ŞART KOŞULAN GELİR DÜZEYİNİN BELİRLENEMSİNDE AİLE GELİRİ DEĞİL ENGELLİNİN BİREYSEL GELRLERİ ESAS ALINMALDIR.. 5 BİN ENGELLİ KAMU PERSONELİNİN İSTİHDAM EDİLEMSİNİ İSTİYORUZ 1500 ÖĞRETYMEN ATAMASI İSİTİYORUZ "

Adana'da Engelliler Günü etkinlikleri Atatürk Parkı'nda gerçekleştirildi. Törene ve sonrasındaki yürüyüşe Adana Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Bir ilk gerçekleştirilen etkinlikte, işitme engelli Burcu Pişkin, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

(BURCU PİŞKİN): " 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE ENGELLİLERİN FARKINDALIĞININ ARTMASI ENGELLİLERİN YAŞAM ALANLARININ KOLAYLAŞTIRILMASI İÇİN DESTEKLERİNİZİ VE ÇÖZÜMLERİNİZİ BEKLİYORUM DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜYLE ALAKALI TÜRKİYE GENELİNDE HİÇ BİR İŞİTME ENGELLİ MESAJ VERMEMİŞTİ. BU UYGULAMA İLK DEFA ADANA'DA GERÇEKLEŞMİŞTİR."

Sadece 3 Aralıkta hatırlanmak istemeyen engelliler, sorunlarının çözümlenmesini istedi.

""BİZ ENGELLİ DEĞİLİZ SADECE BİR UZVUMUZ EKSİK DİYORUZ. BİZ ENGELLİLER ZATEN BİZE İMKAN TANINDIĞI ZAMAN TOPLUMDA YAPAMAYACAĞIMIZ ŞEY YOK."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz