İzmir'de işçiler işten çıkarıldı

İzmir'de işçiler işten çıkarıldı

Cumhuriyet Halk Partili Kani Beko, İzmir'de fabrika işçilerinin işten çıkarılmasını meclis gündemine taşıdı. DİSK'e üye işçilerden 7'sinin gerekçe gösterilmeden işten atıldığını savunan Beko, işyerinin çalışanlara "sendika değiştirmeleri" için baskı yaptığını öne sürdü.

İzmir’in Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde TARİŞ fabrikasında çalışan 120 işçi DİSK'e bağlı Gıda- İş Sendikasına üye oldu.

O üyeliğin ardından sendikanın 7 komite üyesi işten çıkarıldı. İddianın sahibi CHP İzmir Milletvekili Kani Beko..

"ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ VE SENDİKAL MÜCADELENİN TEMELİNDE YER ALAN HER TÜR İLKE AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR. TARİŞ YÖNETİMİ, 'İSTİFA ETMEZSENİZ TAZMİNATSIZ İŞTEN ATILACAKSINIZ' AÇIKLAMASI YAPMIŞTIR. "

işten çıkartılan işçiler ile Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Beko, emekçilere sendika değiştirmeleri için baskı yapıldığını ileri sürdü.

"BU TEHDİTLER FİİLİYATA DÖKÜLMÜŞ, DİSK GIDA-İŞ ÜYESİ VE SENDİKAL ÖRGÜTLEMEDE GÖREVLİ KOMİTE ÜYESİ 7 İŞÇİ ARKADAŞIMIZ İŞTEN ÇIKARTILMIŞTIR. İŞLERİNDEN HENÜZ ATILMAMIŞ İŞÇİLER ÜZERİNDE İSE ÇOK AĞIR BASKI KURULMUŞ VE TEHDİTLER DEVAM ETMEKTEDİR"

DİSK eski genel başkanı CHP'li Beko, yasalara göre işçilerin sendikaya üye olmaya ya da olmamaya zorlanamayacağını hatırlattı.

"SENDİKALAŞMA HAKKINA KARŞI BU AÇIK İHLAL GİRİŞİMİNİ KABUL ETMİYORUZ. YAŞANAN BU BASKILARA KARŞI İŞÇİ ARKADAŞLARIMIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. BU SORUNUN DERHAL ÇÖZÜLMESİ İÇİN GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASINI BEKLİYORUZ. TÜRKİYE BÖYLE GİDEMEZ. TÜRKİYE DEMOKRASİSİZ VE ÖRGÜTSÜZ İLERİ GİDEMEZ"

Disiplin Kurulu kararı olmaksızın işçinin işten çıkarılmasının "sosyal cinayet" olduğunu da söyleyen kani Beko, Çalışma bakanlığını göreve çağırdı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz