Meksika sınırındaki göçmenler dönmeye başladı

Meksika sınırındaki göçmenler dönmeye başladı

Amerikan Başkanı Donald Trump, sert tutumuyla amacına ulaşmaya başladı... Trump'ın, "Meksika sınırına asker yığılması" emri sonrası göçmenlerin umudu kırıldı... Sınırda bekleyen yüzlerce kişi ülkelerine döndü.

Uluslararası kamuoyunun tepkilerini görmezden gelen Amerikan Başkanı Donald Trump, eleştirilen politikası sayesinde sonuç almaya başladı.

Savunma Bakanlığı Pentagon'a sınırdaki asker sayısını arttırması emri veren Trump, göçmenlerin umudunu kırmayı başardı. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü, Orta Amerika ülkelerinden sınıra ilerleyen yüzlerce kişinin kendi ülkelerine geri döndüğünü açıkladı.

Yüzde 84'ü erkeklerden oluşan 453 göçmen, dönüş için resmi yardım talebinde bulundu. Honduras, El Salvador ve Guatemalalıl göçmenlerin yanı sıra refakatsiz 25 çocuk da havayolu ile ülkelerine ulaştırıldı.

Meksika'nın başkenti Mexico City ve Tijuana kentlerinde açılan bilgi ve kayıt merkezlerine de dönüş başvuruları artmaya başladı.

Washington, Meksika yönetiminden geçişlere kapatılan sınırdaki olayların kapsamlı bir şekilde araştırılması için nota vermişti.

Yasa dışı göç konusu, Trump'ın 2016'daki başkanlık seçim kampanyasının önde gelen vaadlerinden biriydi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz