Meksika'nın ilk solcu devlet başkanı görevde

Meksika'nın ilk solcu devlet başkanı görevde

Meksika'nın ilk solcu Devlet Başkanı, olaylı bir törenle yemin ederek göreve başladı. 1 Temmuz'daki seçimlerden zafer ile çıkan Obrador, böylelikle koltuğun resmi sahibi oldu... Yemin töreninde öne çıkan ise, katılan isimlerden Venezuela Devlet Başkanı Maduro'nun muhalefet tarafından protesto edilmesiydi...

Meksika, yeni devlet başkanına kavuştu.

1 Temmuz'da düzenlenen seçimleri kazanan ve isminin baş harflerinin kısaltması olan "AMLO" adı ile anılan Andres Manuel Lopez Obrador, yemin ederek görevine başladı.

6 yıl boyunca Devlet Başkanlığı koltuğunun sahibi olan Obrador’un yemin töreni başkent Meksiko’daki San Lazaro Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Çok sayıda üst düzey yabancı davetlinin katıldığı törende, başkanlık kuşağını sağ omzundan çapraz olarak asan Obrador görevi, süresi dolan Enrique Pena Nieto'dan devraldı.

Tarifeli uçaklar ile seyahat eden ve başkanlık uçağını satacağını daha önce açıklayan Obrador, "yolsuzlukla mücadele" ve "adaletli olacağı" sözünü verdi.

Meksika'da dünyanın en düşük asgari ücretinin uygulandığını vurgulayan ülkenin ilk solcu devlet başkanı, yönetimi boyunca bu ücrete enflasyon oranının altında zam yapılmayacağını da açıkladı.

Konuşmasının sonunda, törene katılan davetlilerin isimlerini okuyarak teşekkür eden Obrador, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu andığında ise muhalefetin protestosu ile karşılaştı.

Maduro için uzun süre “Diktatör” diye slogan atıp, Obrador’un konuşmasına müsaade etmeyen milletvekilleri, “Maduro, hoş gelmedin” yazılı pankart açtı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz