Ücretli plastik poşetlerden sonra yeni uygulama

Ücretli plastik poşetlerden sonra yeni uygulama

Ücretli plastik poşet uygulamasından sonra pet, metal, cam şişe ile karton ve plastik kaplarla ilgili de yeni düzenleme geliyor... Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un tanıttığı sıfır atık projesini değerlendiren uzmanlar, "uygulamanın hayata geçebilmesi için kontrol müfettişleri olmalı" diyor...

Çevrenin korunmasına yönelik adımlar art arda geliyor.

Plastik poşetlerin ücretli olması yasa teklifi, bu hafta meclis genel kurulunda kabul edildi. İlgili kanun, resmi gazetede yayınlandı. Buna göre, yılbaşından itibaren plastik alışveriş poşetlerin ücreti en az 25 kuruş olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca oluşturulacak komisyon Ücreti her yıl güncelleyecek. Plastik poşetlerin ücretsiz olduğu satış noktalarına para cezası kesilecek.

"YILLIK 30-35 MİLYAR POŞET KULLANIMINI DÜŞÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ. ÇEVRENİN KORUNMASI ADINA ÖNEMLİ."

" ÇOK GEÇ KALINMIS AMA YERİNDE BİR KARAR ŞİMDİ BUNUN UYGULANMASININ DENETLENMESİ BUNUN YERİNE BEZ TORBALARI TEŞVİK EDİYORUZ POŞETTE HER ŞEY GÖRÜNÜYO FİLEDE DE DÖKÜLÜYOR BEZDE GÖRÜNMEZ BEZ KONUSUNDA ISRARCIYIZ"

Ücretli poşetlerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yeni bir uygulama daha geliyor. O da; pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton ve plastik kaplarla ilgili....

"PET ŞİŞE KARTON CAM ŞİŞELERE İLİŞİKN UYGULAMA GELİYOR. BUNU PİYASAYA SÜREN FİRMALARDAN BEDEL ALICAZ. BİZ DE BUNLARIN TOPLANMASI GERİ DÖNÜŞÜM SİSTEMİ KURUP HARCICAZ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konuya ilişkin sıfır atık projesini anlattı.

"SIFIR ATIK SİSTEMİYLE 2023 YILINDA YILLIK 20 MİLYAR TASARRUF SAĞLICAZ. HERKESİ BU KAMPANYAMIZA DESTEĞE ÇAĞIRIYORUZ"

Uygulamayı değerlendiren İstanbul Çevre Konseyi Kurucu Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, yurt dışı kaynaklı atıklara da işaret ediyor.

" PET ŞİŞELER DENİXLERİ NEHİRLERİ KİRLETİYOR. ADALAR OLUŞUYOR NERDEYSE DETERJAN KUTULARI DA ÖYLE YABANCI GEMİLER TARAFINDAN DA BIRAKILIYOR. DOLAYISIYLA KİRLETEN ÖDER FİRMALAR ÖDESİN AMA YURT DIŞI KAYNAKLI OLANLARI NE YAPICAZ. ONU KİME ÖDETİCEZ"

Çetintaş, "uygulamanın sürdürülebilir olması için kontrol müfettişleri görevlendirilmeli" diyor.

"ÇEVRE MÜHANDİSLERİ BİYOLOGLAR VAR İŞSİZ OLAN O ZAMAN BUNLARI KONTROL MÜFETTİŞİ OLARAK GÖREVLENDİRMELİYİZ BEDELİNİ DE FİRMALAR ÖDEMELİİ.SIFIR ATIK ANCAK O ŞEKİLDE BİR 30 YIL SONRA GERÇEKLEŞEBİLİR BU BAŞLANGIÇ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz