3. Uluslararası Leyla Zileli Psikanaliz sempozyumu başladı

3. Uluslararası Leyla Zileli Psikanaliz sempozyumu başladı

Prof. Dr. Leyla Zileli'nin vefatının 10. yılında, 3. Uluslararası Leyla Zileli Psikanaliz Sempozyumu düzenlendi. Ev sahibi; Başkent Üniversitesi... Türk - İngiliz ve Alman bilim insanları ile öğrencileri biraraya getiren sempozyuma, Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann da katıldı. Erdmann, davet edildiği için onur duyduğunu söyledi, 2 ülke arasındaki yakın ilişkilere değindi. Prof. Dr. Haberal ise Türkiye'nin, bilimde, sanatta ve teknikte asrın medeniyet düzeyine ulaştığını vurguladı, uluslararası düzeyde gerçekleşen sempozyuma işaret etti.


Türk, Alman ve İngiliz bilim insanları ile öğrenciler Başkent Üniversitesi'nde buluştu....

Başkent Üniversitesi, Prof. Dr. Leyla Zileli'nin vefatının 10. yılında, 3. Uluslararası Leyla Zileli Psikanaliz Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı....

Etkinliğe; Prof. Dr. Turgut Zileli, Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann da katıldı.

Kürsüye önce; Britanya Psikanaliz Cemiyeti'nden, Ankara Çağdaş Psikoterapiler Derneği Onursal Başkanı Dr. Elif Ülkü Gürışık çıktı...

"ÖNCELİKLE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ KURUCU REKTÖRÜ VE DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BAŞKANI PROF. MEHMET HABERAL'A MİNNETTARIZ VE SEMPOZYUMUMUZUN AÇILIŞINA, ALMANYA'NIN SAYGIDEĞER TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ SN.MARTIN ERDMANN'I DAVET ETTİK."

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Erdmann, "daveti aldığımda onur duydum" dedi. Proıf. Dr. Leyla Zileli'nin psikanaliz alanında öncü olduğunu vurguladı.

"LEYLA ZİLELİ PSİKANALİZ EĞİTİMİNİN VE PSİKOTERAPİ'NİN ÖNDE GELEN ÖNCÜLERİNDEN BİRİYDİ VE BİZE PSİKOANALİTİK TEROİNİN KLİNİK OLARAK UYGULANABİLMESİNİN BENZERSİZ YÖNLERİNİ GÖSTERMİŞTİ."

Büyükelçi, 2 ülke arasındaki ilişkili değerlendirirken, akademik işbirliğinin geçmişine dikkati çekti... Türkiye'ye teşekkür etti.

"1933, TÜRKİYE'DE AKADEMİK BAKIŞ AÇISININ YENİDEN İNŞA EDİLDİĞİ YIL OLMUŞTUR."

"MEDRESE VE DARÜL FÜNUN GİBİ ESKİ EĞİTİM KURUMLARI, AVRUPA STANDARTLARINDA ÜNİVERSİTELERE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR."

"O GÜNLERDE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURUCUSU KEMAL ATATÜRK, ÇOK SAYIDA ALMAN'I ÜLKEYE DAVET ETMİŞTİR. ALMAN BİLİM İNSANLARI TÜRKİYE'YE GELEREK, YENİ ÜNİVERSİTELERİN KURULUŞUNA YARDIM ETMİŞTİR."

"BU DA, HAKKINDA DAVA AÇILAN, OLDUKÇA ÖNEMLİ ALMAN AKADEMİSYENLERİN, TÜRKİYE'YE SIĞINMASI ANLAMINA GELMEKTEDİR. BURADA BİRKAÇ KİŞİ YA DA YÜZLERCESİNDEN DEĞİL, BİNLERDEN BAHSEDİYORUZ."

"BU AKADEMİSYEN VE BİLİM İNSANLARI, GENÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN AKADEMİK BAKIŞ AÇISININ ŞEKİLLENDİRİLMESİNE YARDIMCI OLMANIN ONURUNU PAYLAŞMIŞLARDIR."

"BU NOKTADA, TÜRKİYE'NİN O GÜNLERDEKİ AYDINLIĞINA DERİN BİR MİNNET DUYDURUĞUMUZU BELİRTMEK İSTERİM VE BU UNUTULMAZ."

"ÜLKESİNDE BASKI ALTINDAKİ BU ALMANLARA SIĞINAK OLMAK, ONLARIN HAYATINI KURTARMIŞTIR."

"BAYANLAR VE BAYLAR; TÜRK-ALMAN DOSTLUĞU, NEREDEYSE 100 YILI GERİDE BIRAKTI. ÖRNEĞİN, AKADEMİK ALANDA, İSTANBUL'DA 2010 YILINDA BİR TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ KURULDU Kİ BU BİR MİHENK TAŞI VE BAŞARILI BİR HİKAYEDİR."

"TÜRKLER VE ALMANLAR, BİRBİRLERİ İÇİN YUVA GİBİ OLMUŞTUR. BUNUN ÖTESİNDE TÜRKLER VE ALMANLAR, DAHA SIKI KOMŞULAR, DOSTLAR HATTA AİLE OLMUŞLARDIR. VE BAZEN AİLE İÇİNDE TARTIŞMA OLUR, ÖFKE OLUR. TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNİ YAŞLI BİR ÇİFTE BENZETEBİLİRİZ. BİRLİKTE YAŞAMAK BAZEN ZORDUR; ANCAK AYRILMAK DA İMKANSIZDIR, BOŞANMA İMKANSIZDIR."

"GEÇMİŞTEKİ, 1930'LARDAKİ VE ŞİMDİKİ AKADEMİK BAĞLILIK VE ADANMIŞLIĞINIZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM."

Daha sonra Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu çıktı, kürsüye... Leyla Zileli'yi anlattı...

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen de Zileli'yi anarak başladı sözlerine. Sempozyumun ev sahipliğinden ötürü, Prof. Dr. Mehmet Haberal'a teşekkür etti...

Rektör Prof. Dr. Ali Haberal da Leyla Zileli'nin Başkent Üniversitesi'ndeki eğitim çalışmalarını anlattı.

Son söz, Prof. Dr. Mehmet Haberal'a aitti....

Bugün gelinen noktada Türkiye'nin, Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi, bilimde, sanatta ve teknikte asrın medeniyet düzeyine ulaştığını vurguladı. Bilimsel toplantıların öneminden söz ederken, 2019 yılında daha geniş kapsamlı bir sempozyum olacağının sinyalini de verdi.

Prof. Dr. Haberal, verilen arada konuklarını ağırlarken, Büyükelçi Erdmann'a Başkent Üniversitesi hakkında da bilgi verdi.

Büyükelçi, daveti için Prof. Dr. Haberal'a teşekkür ederek ayrıldı, Bağlıca kampüsünden....

Sempozyum, bilim insanlarının vaka çalışmalarını anlatan sunumlarıyla 3 gün boyunca devam edecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz