Hayvanları koruma kanunu değişikliği !

Hayvanları koruma kanunu değişikliği !

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, 300 den fazla sivil toplum kuruluşu adına basın açıklaması yaptı.. Delegasyon, Mecliste bekleyen yasa tasarısını eleştirdi; "mevcut haliyle geçerse, bu hayvanlar için bir katliam olur" dedi.

Uzun süredir mecliste bekleyen, hayvanları hakları ile ilgili yasa tasarısı yine gündemde.

Basın açıklaması yapan Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, "tasarı, bu haliyle yasalaşırsa bu hayvanlar için bir katliam olur" diyor!

"KATLİAM YASA TASARINA HAYIR! CAN VERİRİZ, CANLARIMIZI VERMEYİZ"

Peki hayvan hakları savunucuları tasarının hangi maddelerine itirz ediyor ?

"TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BÜROKRATLARI, “HAYVANA ŞİDDETE CEZA GETİRİYORUZ” KILIFI İLE, MEVCUT HAYVANLARI KORUMA KANUNU’NUN 6. MADDESİNDEKİ “SAHİPSİZ HAYVANLAR KISIRLAŞTIRILIR, AŞILANIR, ALINDIĞI YERE BIRAKILIR” HÜKMÜNÜN “ALINDIĞI YERE BIRAKILIR” KISMINI, “BELEDİYE BARINAKLARINA GÖTÜRÜLÜR” OLARAK DEĞİŞTİRİLECEĞİNİ BELİRTEREK, SOKAK HAYVANLARININ KATLİNE NEDEN OLACAK BU DEĞİŞİKLİĞİ, HAZIRLADIKLARI YENİ YASA TASLAĞINA KOYDUKLARINI İFADE ETMİŞTİR. BU NEDENLE, SOKAKLARDAN YOK EDİLEN, İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILAN HAYVANLARA ŞİDDETE GETİRİLECEK CEZA İSE TAM BİR KANDIRMACADIR."

300 Sivil Toplum Kuruluşu adına konuşan delegasyon, hayvana işkence, tecavüz ve öldürme gibi suçlar için tasarıda yer alan cezaların da caydırıcı olmadığını vurguluyor...

"HAYVANA ŞİDDET İÇEREN TÜM FİİLLERE HAPİS CEZASI GETİRİLMELİDİR. HAYVANA İŞKENCE, TECAVÜZ, ÖLDÜRME SUÇLARININ CEZALARI 2 YIL 1 AYDAN BAŞLAMALIDIR."

Talepleri ise, Hayvanları Koruma Kanunu'ndaki yasal değişikliklerin, sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alınarak yapılması...

"5199 SAYILI HAYVANLARI KORUMA KANUNU’NDAKİ TÜM YASAL DEĞİŞİKLİKLER, DÜZENLENECEK ÇALIŞTAYLAR SONRASI, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINARAK HAZIRLANMALIDIR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz