Çipras: Ege denizi'nde haklarımızı kullanacağız

Çipras: Ege denizi'nde haklarımızı kullanacağız

Ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın gündeminde Türkiye de vardı.. Türkiye'nin önemli bir güç olduğunu vurgulayan Çipras, "Doğu Akdeniz'de enerji sahası yaratmak için şartları oluşturduk, Ankara karar vermeli" ifadelerini kullandı.


Yunanistan medyasına ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Aleksi Çipras, Türkiye ile ilişkilere ilişkin soruları da yanıtladı...

Çipras, Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planını Ege Denizi'nde uygulaması halinde Türkiye'nin "casus belli" kararını uygulaması ihtimali konusundaki soruyu yanıtladı... Çipras, "Bu yeni bir mesele değil. Haklarımızı kullanacağız" dedi.

Yunan Başbakan, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliği de değerlendirdi...

"Türkiye, etkili ve kritik bir güç" tanımlamasını yapan Çipras, "Yunanistan, bölgede diğer ülkelerle bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye karar vermeli. Uluslararası hukuka saygı çerçevesinde kaldığı müddetçe Türkiye'yi dışlamıyoruz" ifadelerini kullandı...

Yunanistan'ın Türkiye'ye herhangi bir tehditte bulunmadığını dile getiren Çipras, egemenlik haklarından feragat etmeyeceklerinin altını çizdi.

Çipras, Türkiye'ye ziyaret tarihinin ise henüz netleşmediğini söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz