Yemen'de insanlık dramı bitmiyor

Yemen'de insanlık dramı bitmiyor

Yemen'deki insalık dramı, geri dönülmez bir hal aldı. İran, "insanı yardım" konusunda kendilerini suçlayan Washington'a tepki gösterdi. Ülkedeki sivilleri hedef alan Suudi Arabistan'dan ise şaşırtan bir paylaşım geldi. Suudiler, çocukların yer aldığı bir fotoğraf ile "Yemen halkının yanında" olduklarını belirtti.


Uluslararası kamuoyunun görmezden geldiği Yemen'deki insani kriz, alarm vermeye başladı...

Dünyanın önde gelen 3 yardım kuruluşu; Sınır Tanımayan Doktorlar, Af Örgütü ve Kızıl Haç, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun harekatları nedeniyle hastanelere yaralı sivil akını olduğunu duyurdu.

Sivil hayatlarının tehlikede olduğu uyarısı yapan kuruluşlar, hastanelerin askeri amaçla istismar edildiğine dikkat çekti. Güvenlik gerekçesiyle, el Dale bölgesine sağlanan tıbbi yardımlar da geçici olarak durduruldu.

Amerika Birleşik Devletleri ile İran da bu kez yardımlar üzerinden karşı karşıya geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif, insanlık suçundan Washington'u sorumlu tuttu.

Zarif, Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo'nun, sivilleri bombalayan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteği eleştirdi.

Suudi Arabistan ise yaptığı bir paylaşım ile şaşırttı. Yemen'deki sivil hedefleri vurmaya devam etmesi nedeniyle eleştirilen Suudiler, çocukların yer aldığı bir fotoğrafı "Yemen halkının yanındayız" ve "Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımız" mesajlarıyla yayınladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz