Kriz, Venezuela nüfusunu eritti

Kriz, Venezuela nüfusunu eritti

Ekonomik kriz, Güney Amerika ülkesi Venezuela'nın nüfus yapısını ciddi anlamda değiştirdi. Olumsuz koşullar nedeniyle ülkeyi terk edenlerin sayısı 3 milyonu aştı. Devlet Başkanı Nicola Maduro'dan ise Türkiye'ye övgü geldi... Maduro, "Türkiye'nin tarihini, kültürünü, halkını, güzelliğini, çeşitliliğini seviyorum" dedi.


Venezuela'nın yaşadığı ekonomik kriz, ülkenin nüfusunu günden güne eritiyor...

Birleşmiş Milletler ve Uluslararsı Göç Örgütü verilerine göre, sorunların başladığı 2015 yılından bu yana ülkeyi terk edenlerin sayısı 3 milyonu aştı. Bu rakam, nüfusun 12’de 1'ine eşit.

Göç, özellikle son 6 ayda tırmanmış durumda. Ülkeden ayrılanların çoğu komşu ülkeler Kolombiya ve Peru’ya gidiyor. Günde 6 BİN kişinin geçtiği Kolombiya 1 milyon Venezuelalıya ev sahipliği yapıyor.

Eğer ülkedeki mevcut tablo değişmez ise, 2021 yılında ülkede 4 milyon kişinin kalacağı tahmin ediliyor.

Petrol zengini ülkenin Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "ülke ekonomisini çökertmek" ve "muhalifleri bastırmak" ile suçlanıyor. Döviz sıkıntısı nedeniyle ülkeye gıda maddeleri, ilaç başta olmak üzere, ihtiyaç duyulan hiçbir ürün ithal edilemiyor.

Bu arada, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'dan Türkiye'ye övgüler geldi...

Maduro, Türkiye'nin "onur konuğu" olduğu Venezuela Uluslararası Kitap Fuarı'nın açılışında bir konuşma yaptı... Nicolas Maduro, "Türkiye'yi tanımayı ve sevmeyi öğrendik. Ben bugün artık Türkiye'yi seviyorum diyebilirim. Türkiye'nin tarihini, kültürünü, halkını, güzelliğini, çeşitliliğini seviyorum" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz