Menbiç'in ardından hedef fırat'ın doğusu

Menbiç'in ardından hedef fırat'ın doğusu

Menbiç'te, Türk ve Amerikan askerlerinin ortak devriyelerin 2'ncisi gerçekleştirilirken, gözler Fırat'ın doğusuna çevrildi. Türkiye'nin ardından Suriye rejimi de bölgeye operasyon düzenlenmesini gündemine aldı. Irak'ta ise Başbakan Mehdi, 14 üyeli kabinesinin 5 bakanını, internet üzerinden yapılan başvurular arasından seçti.

2011 yılından bu yana savaşın sürdüğü Suriye'de kalıcı çözüm yolunda girişimler hız kazandı.

Türk ve Amerikan askerleri, Menbiç'te, ortak Birleşik Devriye faaliyetinin 2'ncisini gerçekleştirdi. Askerler, kent merkezi ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı çevresinde çalışma yürüttü.

Amerika Birleşik Devletleri'nin müttefiki terör örgütü PYD/PKK'nın hakimiyetindeki Fırat'ın doğusu, Türkiye'nin ardından rejimi de harekete geçirdi.

Şam, operasyon için Ankara'nın İdlib'deki ortağı Moskova'nın onayını beklemeye başladı. Rusya yanıt verirse ordu, siyasi sonuç elde edemediği bölgeyi almak için harekata başlayacağını açıkladı.

Ordu, ülkede yeniden yapılanma sürecine giren terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi de sürdürüyor.

Temmuz ayında Suveyda bölgesinde rehin alınan 19 kadın ve çocuk, teröristlerden kurtarıldı.

Ürdün de, sınırdaki mülteciler için çalışma başlattı. 50 BİN Suriyelinin kaldığı çöl kampının boşaltılması için Washington ve Moskova'nın yardımı bekleniyor...

Bu adım ile güvenliği arttırmak ve sınırdaki olası askeri çatışmaların önüne geçmek hedefleniyor.

Irak'ta ise siyasi belirsizlik, genel seçimlerden aylar sonra son buldu. Başbakan Adil Abdül Mehdi, 14 üyeli kabinesinin 5 bakanını, internet üzerinden yapılan 15 BİN başvuru arasından seçti.

Mehdi, Ekim ayında beklenmedik bir adım atarak Facebook hesabından yaptığı açıklama ile halktan, açılan pozisyonlara internet üzerinden başvurmalarını istemişti. Başvuru sahiplerine, hangi bakanlığı istedikleri ve herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadıkları soruldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz