Çin, yüz tanıma teknolojisini de aştı

Çin, yüz tanıma teknolojisini de aştı

Yüz tanıma teknolojisini kullanarak tüm vatandaşlarını izlemeye başlayan Çin, yeni bir yöntem daha geliştirdi.. Polis, artık insanların vücut ve yürüyüş şekillerinden kimlik tespiti yapabiliyor. İnsan hakları savunucularının kaygıyla karşıladığı teknoloji, başkent Pekin ve Şangay caddelerinde polis tarafından kullanılmaya başlandı.

Çin'de, Watrix şirketi "Vücut tanıma" olarak adlandırılan yeni bir yazılım geliştirdi. Bu yöntem sayesinde Çin polisi, insanların yüzlerini görmeden, sadece vücut ve yürüyüş şekillerinden kimliklerini tanımlayabilecek.

"Yüz tanımada bir kişinin yüz görüntüsünün yakın ve yüksek çözünürlükte olması gerektiğini belirten" şirket yönetimi, bu yazılımla insanların sırtlarını kameraya dönük veya yüzü kapalıyken bile 50 metreye kadar kimlik tespiti yapıldığını aktardı.

İnsanların bilerek yürüyüş şeklini değiştirse de, aynı şekilde tespit edilecekleri de kaydedildi.

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde, toplama kamplarına alınan Uygur Türklerinin yoğun gözetim ve denetime tabi olduğu bir dönemde, güvenlik yetkililerinin yazılıma özellikle ilgi gösterdiği belirtildi..

İnsan hakları savunucularının kaygıyla karşıladığı teknoloji, başkent Pekin ve Şangay caddelerinde polis tarafından kullanılmaya başlandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz