Sağlık düzenlemesi komisyondan geçti

Sağlık düzenlemesi komisyondan geçti

Sağlık alanında kanun ve kararnamelerde değişiklik yapan kanun teklifi, meclis komisyonunda kabul edildi... İktidar ile anamuhalefet arasında tartışmalara neden olan madde yeniden düzenlendi. Buna göre güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayan yeni mezun hekimler, özel sektör kuruluşlarında çalışabilecek.

İktidar ile anamuhalefet milletvekillerini karşı karşıya getiren teklif, Sağlık Komisyonu'ndan geçti.

kamudan ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışmasını engelleyen tartışmalı 5. maddede değişiklik yapıldı.

Adalet ve kalkınma partili vekillerin önergesinin kabulü ile "güvenlik soruşturmasından geçemeyen yeni mezun hekimler, hizmet hükümlülüğü süresini bekledikten sonra" SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek.

kanun hükmünde kararname ile kamudan ihraç edilen hekimler ise sadece SGK ile sözleşmesi bulunmayan kuruluşlarda çalışabilecek ya da muayenehane açabilecek. Düzenledikleri raporlar ise yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

Teklifte sağlık alanında çok sayıda düzenleme yer alıyor.

SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan şüpheliler, doğrudan savcılıklara sevk edilecek. Sağlık çalışanlarına şiddet, tutuklama nedeni sayılabilecek.

MEDYA'DA TÜTÜN KULLANIMI

Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

Markanın logosu sigara paketlerinin üzerinde yer almayacak

Marka ismi paket yüzeyinin yüzde 5'ini aşmayacak şekilde yazılacak. Sigara paketleri aynı şekilde tasarlanacak.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Teklifle tüp bebek tedavisinde genel sağlık sigortası kapsamı genişletilecek. Kanuna aykırı şekilde üreme hücresi veya embriyo bağışlayanlara veya ticaretini yapanlara 5 yıla kadar hapis ve 2 BİN güne kadar adli para cezası uygulanacak.
Teklif yasalaşırsa taşıyıcı annelik de yasaklanacak.

ORGAN NAKLİ

Canlıdan organ nakli; alıcının eşi ile dördüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılabilecek.
** ekkk... Organ nakli gereken hastalığın evlilikten sonra teşhis edilmesi durumlarında, eşlerin en az 2 yıl evli olması şartı aranmayacak.

REÇETESİZ İLAÇ SATIŞI

Reçetesiz ilaç satışına para cezası öngören düzenleme ile, tütün ürünlerinin kapalı dolaplarda, kişilerin ulaşamayacağı ve göremeyeceği şekilde satışa sunulmasına ilişkin fıkra ise metinden çıkarıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz