Albayrak: "iki ayda operasyonu bertaraf ettik"

Albayrak: "iki ayda operasyonu bertaraf ettik"

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyon verilerinde yılın son 2 ayının, Ağustos ve Eylül'e göre daha pozitif olacağını söyledi... Döviz kurundaki düşüşün fiyatlara yansıtılması gerektiğini de belirten Albayrak, cari açıkta düşüşün sürmesi halinde, yıl sonunda "sürpriz rakamlar" görülebileceğini söyledi.

"AĞUSTOS AYINDA YAŞADIĞIMIZ SÜREÇ 2008 FİNANSAL KRİZİNDEN FARKLI OLARAK, KUR, FAİZ VE ENFLASYON ALANINDA DA BÜYÜK BİR OPERASYONLA TÜRKİYE'Yİ KARŞI KARŞIYA KOYMASINA RAĞMEN İKİ AYDA HIZLI VE GÜÇLÜ ADIMLARLA ÇOK HIZLI REFLEKSLER VEREREK BU SÜRECİN BİR ÇOĞUNU BERTARAF ETTİK. "

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önce Türkiye ekonomisinde son aylarda yaşanan gelişmeleri, ardından enflasyon verilerini değerlendirdi.

"YAŞADIĞIMIZ BU SÜREÇTE KURUN OLDUĞU SEVİYELERİN DE ÜZERİNDE HESAPLAMALARLA FİYATLARA YANSIITILMASI ENFLASYON KONUSUNDA MÜCADELE ALANIMIZI DAHA DA BÜYÜTTÜ DAHA DA ÖNEMLİ HALE GETİRDİ."

Bursa'da işadamlarına seslenen Albayrak, döviz kurlarındaki yükselişin spekülatif fiyatlamalara yol açtığını, düşüşün piyasa rakamlarına yansıtılması gerektiğini belirtti.

"EYLÜL AYI ENFLASYON RAPORUNU İNCELEDİĞİMDE BİRÇOK SEKTÖR BU BELİRSİZLİKTEN DOLAR KURUNU 8,5 TAN FİYATLAYARAK BİR TAHMİN ALARAK Bİ FİYATLAMA ORTAYA KOYMUŞ. O DÖNEM GEÇTİ, O SÜREÇ ORTADAN KALKTI. O ZAMAN FİYATLAMA DAVRANIŞLARI DA NORMALE İNMELİ Kİ KUR"

"ENFLASYONA ETKİ EDEN BU FİYATLAMA ORTADAN KALKMALI Kİ BU ENFLASYONDA TERSİNE TREND HEM DE TOPLUMSAL TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI PİYASAKİ CANLANMA HUSUSUNDA BU ORANDA HİSSETMELİYİZ. "

bakan, kasım ve aralık ayı itibariyle pozitif bir görünümün ortaya çıkacağını da ifade etti.

"BU FİYATLAMA DAVRNIŞLARININ DAHA DA AŞAĞIYA DÜŞMESİ İTİBARİYLE KASIM VE ARALIK AYINDA ÇOK DAHA GÜÇLÜ ÇOK DAHA POZİTİF NETİCELERE İÇİN NET BİR RESİMLE KARŞI KARŞIYAYIZ. "

"TÜRKİYE BUGÜN AĞUSTOS VE EYLÜL AYINDAN ÇOK DAHA İYİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ ÇOK DAHA POZİTİF NOKTADA. GEREK KURDA, GEREK ÜLKEMİZİN CDS BİRİMLERİNDE, GEREKSE KREDİ FAİZLERİNDE EYLÜL AYINDAN ÇOK DAHA İYİ BİR NOKTADAYIZ. DAHA DA İYİYE GİDECEK."

Berat Albayrak, cari açık rakamları ile ilgili de yılsonu öngörülerinin de iyi olacağını da sözlerine ekledi.

"YILSONU RAKAMLARI EĞER BU İSTİKAMETTE GİDERSE YILSONUNDA CARİ DENGE ÇOK DAHA BÜYÜK BİR SÜRPRİZE GEBE, DETAYINI VERMEYEYİM AMA SİTİKAMET ÇOK GÜÇLÜ OLUMLU YÖNDE SEYREDİYOR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz