3. Uluslararası akdeniz kentleri kültür ve sanat buluşması

3. Uluslararası akdeniz kentleri kültür ve sanat buluşması

3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması etkinlikleri, Yaşar Kemal Karikatürleri Sergisi ile Adana'da başladı. Etkinlikler 7 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Adana, Mersin, Tarsus, Osmaniye, İskenderun, Antakya ve Antalya'da eşzamanlı olarak düzenlenecek 3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması; Brezilya, Karadağ, Endonezya ve Türkiye'den usta karikatüristlerin çizdiği Yaşar Kemal Karikatürleri Sergisi ile başladı.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde sergilenen karikatürler iki ay gibi kısa bir sürede çizildi. Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, sergilenen karikatürlerin albümünün de hazırlanacağını belirtti.

PEKER - KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ BŞK.. SERGİDE YİRMİYE YAKIN ÇALIŞMA VAR. BU ÇALIŞMALARIN BİR KISMI YABANCI ULUSLARARASI KARİKATÜRLER DİĞERLERİ ULUSAL KARİKATÜRCÜLER. BUNUN SAYISINI 100-150YE ÇIKARTIP GÜZEL BİR ALBÜM YAPMAK İSTİYORUZ. BÜTÜN ÇABAMIZ O DOĞRULTUDA OLACAK. "

Gazeteci Mustafa Bardak ise yabancı karikatüristlerin Yaşar Kemal'i yorumlamalarına dikkati çekti.

BARDAK - GAZETECİ:" YURT DIŞINDAKİ BAZI YABANCI KARİKATÜRİSTLERİN DAHA İLGİNÇ BİR ŞEKİLDE YAŞAR KEMAL'İ ANLATMIŞ OLMALARI BU ÇİZGİDE BİZİM ÇİZERLERİMİZİ YANİ KARİKATÜRİSTLERİMİZDEN DAHA Yİ TANIMIŞ OLMALARI BİZİ BİRAZ DAHA MUTLU ETTİ ÇÜNKÜ DÜNYACA ÜNLÜ OLAN EDEBİYATÇI YAŞAR KEMAL'İN GERÇEKTEN DÜNYACA ÜNLÜ OLDUĞU DA YABANCILARIN ÇİZMİŞ OLDUĞU KARİKATÜRLERDEN DE ORTAYA ÇIKMIŞ OLDU. "

Etkinliğin Adana ayağını hazırlayan Yaşam Sanat Derneği kurucusu Mehmet Taşar da karikatürcülerin Yaşar Kemal'i anladıkları şekilde çizdiklerini söyledi.

MEHMET TAŞAR - YAŞAM SANAT DERNEĞİ KURUCUSU : "TÜRKİYE'DE İLK KEZ BÖYLE BİR SERGİNİN AÇILMASI BAŞLI BAŞINA BİR OLAY. BİZİM ETKİNLİĞİMİZDE OLMASI DAHA BİR ŞEY TABİ. AMA GERÇEKTEN USTA İŞİ KARİKATÜRLER. HERKES KUŞKUSUZ YAŞAR KEMALİ NASIL ANLADIYSA O ŞEKİLDE ÇİZMİŞ. BUNLAR BİR KISMI ZATEN. BUNUN DEVAMI DA GELECEK. O ANLAMDA HEM TÜRKİYE KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM. HEM DE BU İŞE BİZ VESİLE OLDUĞUMUZ İÇİN DE AÇIKCASI GURUR DUYUYORUM. "

Akdeniz Kentleri Sanat Oluşumu dönem başkanı Saadet Bilir serginin açılış konuşmasında etkinliğin temasını açıkladı.

BİLİR - AKDENİZ KENTLERİ SANAT OLUŞUMU DÖNEM SÖZCÜSÜ : "BİR TEMAMIZ VAR AZ ÖNCE DE SÖZÜ EDİLDİĞİ GİBİ. "HERKES HER ŞEYİ ANLAMALI" GÜZEL ŞEY UNUTULMAZ. SANATIN İÇİNE TÜKÜRENLER VE YAPILAN OLUMSUZLUKLAR UNUTULMAZ. VE BUNLAR BELLEĞİMİZE KAZINIR. "

Etkinliğin onur konuğu emekli öğretim üyesi, şair ve yazar Ahmet Özer sanatçı olmanın zorluklarını dile getirdi.

ÖZER - YAZAR : "BAŞLANGIÇTA HERKES NİYE BOŞ İŞLERLE UĞRAŞIYORSUN DİYE İNSANLARI KINAR. BU İŞİN İÇİNDE OLAN İNSANIN EVİNDE VE ÇEVRESİNDE HUZUR YOKTUR. HUZURSUZ OLDUĞU İÇİN ZATEN BÜTÜN ÖMRÜNÜ BU ALANA ADIYOR. "

Adana Seyhan İlçe Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise Adana'nın toprakları kadar sanatının da verimli olduğunu ifade etti.

ZEYDAN KARALAR - SEYHAN İLÇE BELEDİYE BAŞKANI: "HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ VERİMLİ TOPRAKLARI KADAR SANATTA DA VERİMLİ BİR KENT. OLAĞANÜSTÜ GÜZEL DÜNYA ÇAPINDA SANATÇI YAZAR ÇİZER RESSAM FİLM SANATÇISI… HANGİ DALDA OLURSA OLSUN KIYMETLİ SANATÇILAR YETİŞTİRDİ. "

Etkinliğin en dikkat çeken gösterisi ise tef eşliğinde sunulan ağıt ve ninni örnekleri oldu.

Hatay'dan gelen Defne Barış Korosu de türküler seslendirdi.

Müzik, edebiyat, karikatür, resim ve fotoğraf sergileri gibi pek çok alanda etkinliklere yer verilecek 3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması etkinlikleri 11 Kasım Pazar günü sona erecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz