Konkordato ilan eden şirketlerin borçlar belli oldu

Konkordato ilan eden şirketlerin borçlar belli oldu

Konkordato ilan eden şirketlerin sadece bankalar tarafından ertelenen borç miktarı 15 milyar lirayı geçti... Diğer şirket ve kişilere olan borçlarla birlikte bu tutar, 30 milyar lirayı buldu.

Türkiye, son dönemde sık sık konkordato ifadesiyle karşılaşıyor. Konkordato, şirketlerin nakit akışlarını yönetemediklerinde alacaklılarla anlaşıp borcunu bir ödeme takvimine bağlamak için kullandıkları hukuki bir yol...

Şirketlerin iflastan korunmak için başvurduğu konkordatonun şimdiye kadarki toplam tutarı belli oldu. Haziran ayından bu yana konkordato gerekçesiyle sadece bankalar tarafından ertelenen borç miktarı 15 milyar lirayı geçti. Bankalar, bu borcun bilançoları üzerinde ciddi risk yarattığını ifade ediyor.

Konkordato ilan eden şirketlerin, diğer şirket ve kişilere borçlarıyla birlikte tutarının, 30 milyar lirayı bulduğu hesaplandı.

Konkordato, şirketlere toplamda 29 ay borç ödemeden yapılandırma imkanı sağlıyor ve bu dönemde hacize gidilemiyor. Bankacılar tıpkı bundan önceki iflas ertelemede olduğu gibi bazı mahkemelerin 1 günde konkordato kararı verdiğini, bu mahkemeleri bilen şirketlerin de o mahkemelere konkordato için başvurduğunu ifade ediyor. Yani, bazı şirketlerin uygulamayı kötüye kullandığı iddia ediliyor.

Bunun önlenmesi için konkordato ile ilgili yasal düzenleme bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz