Trump seçim sonrası düzenlenen ilk basın toplantısında konuştu

Trump seçim sonrası düzenlenen ilk basın toplantısında konuştu

ABD Başkanı Donald Trump kongre seçimleri sonrası Beyaz Saray'da düzenlenen ilk basın toplantısında, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve İran'a yönelik yaptırımlar konusunda açıklamalada bulundu. Trump, ayrıca Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın istifa ettiğini duyurdu.

ABD Başkanı Trump, ülkesinde yapılan Kongre seçimleri sonrası Beyaz Saray'da düzenlediği ilk basın toplantısında, gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı.

Trump, "Kaşıkçı cinayetini gelecek hafta Kongre'de görüşeceğiz. Türkiye ve Suudi Arabistan’la birlikte çalışıyoruz. Bu konuda güçlü bir fikir oluşturuyorum." diye konuştu.

Trump ayrıca, Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye, İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda muafiyet tanınmasına ilişkin de açıklamalar yaptı.

ABD Başkanı İran'a yönelik yaptırımlar hakkında "ABD tarihindeki en büyük yaptırımları uyguladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump, Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye, İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda muafiyet tanınmasına ilişkin " bazı ülkeler talepte bulundu, bende süre verdim. Çünkü petrol fiyatlarının varil başına 100, 150 dolara çıkmasını istemiyorum. fiyatları aşağı çekiyorum." dedi. Petrol fiyatlarının son aylarda düşüşte olduğunu vurguladı.

Öte yandan Başkan Trump Twitter hesabından, bir süredir aralarında gerginlik bulunan Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın istifa ettiğini duyurdu. Yeni Adalet Bakanı'nın önümüzdeki günlerde belli olacağını açıkladı.

Trump Sessions’ın ardından boşalan Adalet Bakanlığı koltuğuna, Bakanlığın Özel Kalem Müdürü Matthew Whitaker geçici olarak devralacak.

Bu arada Adalet Bakanı Sessions'ın istifa mektubu ortaya çıktı. Bakan, “Sayın Başkan, sizin isteğiniz üzerine istifamı sunuyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim” ifadeleriyle istifa etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz