Merkez Bankası Ekim ayı fiyat gelişmeleri raporu

Merkez Bankası Ekim ayı fiyat gelişmeleri raporu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı...Raporda, "Ekim ayında temel mal grubu enflasyonu yıllık bazda yavaşlasa da, bazı alt kalemlerde döviz kuru geçişkenliği güçlü bir şekilde sürüyor." tespiti yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı. Buna göre, yıllık enflasyon temel mal grubu dışındaki alt kalemlerde yükseliş gösterdi. Enerji fiyatlarındaki artışta elektrik ve doğalgaz kalemleri öne çıktı. Gıda grubunda genel olarak taze meyve ve sebze dışındaki ürünlerde, enflasyon yukarı yönlü bir seyir izledi.

Raporda, "döviz kuru geçişkenliği güçlü bir şekilde sürüyor." denildi.

İşte, Merkez Bankası raporundan çıkan veriler...

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Ekim ayında 0,77 puanlık düşüşle yüzde 34,35’e geriledi. Aylık bazda ise, yüzde 0,69 oranında gerileme yaşandı.

TEMEL MAL GRUBU YILLIK ENFLASYON: 0,77 DÜŞÜŞLE YÜZDE 34,35 OLDU
AYLIK YÜZDE 0,69 ORANINDA DÜŞÜŞ

Beyaz eşya ve diğer temel mal fiyatları, aylık bazda yüzde 5,5 arttı. Burada döviz kurunun gecikmeli etkilerinin sürdüğüne işaret edildi.

BEYAZ EŞYA VE DİĞER TEMEL MALDA AYLIK ENFLASYON YÜZDE 5,5 ARTTI

Elektrik ve doğalgazda son üç aydır yapılan zamlar sonucu bu kalemlerde yıllık enflasyon sırasıyla yüzde 44,95 ve yüzde 31,35 seviyelerine ulaştı. Yurt içi üretici fiyatları ise, Ekim ayında yüzde 0,91 oranında yükselirken, yıllık enflasyon yüzde 45,01 olarak gerçekleşti.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 44,95 VE YÜZDE 31,35
YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT AYLIK YÜZDE 0,91 ARTTI
YILLIK ENFLASYON YÜZDE 45,01 OLDU

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz