ABD'den "PYD/PKK ile ittifaka devam" kararı

ABD'den "PYD/PKK ile ittifaka devam" kararı

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'ye karşı terör örgütü PYD/PKK'nın yanında olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Pentagon, Fırat'ın doğusunun vurulması sonrası ortak devriyenin, örgüte güvence amacı ile gerçekleştirildiğini açıkladı. IŞİD esaretindeki 7 Amerikan askerinin de, PYD/PKK pazarlığı ile serbest kaldığı ortaya çıktı.

Suriye'de, Amerika Birleşik Devletleri ile terör örgütü PYD/PKK ortaklığı, Ankara'nın tepkisine karşın daha da büyüyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye karşı örgütün yanında olduğunu açıkladı. Pentagon, Menbiç sınırında PYD/PKK ile ortak devriyenin, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat'ın doğusuna gerçekleştirilen bombardımana karşı "güvence" için yapıldığını belirtti.

Kent sınırları içinde Türk askeri dışında kimse ile devriyeye çıkılmadığını vurgulayan Pentagon, yol haritasının henüz tamamlanmadığını aktardı. Washington'ın Ankara ile ikili ilişkilerini geliştirmenin yanı sıra, terör örgütü ile çalışmaya devam edeceğine de dikkat çekildi.

PYD/PKK'nın, Deyr ez-Zor kentinde diğer terör örgütü IŞİD'İn rehin aldığı 7 Amerikan askeri için pazarlık yaptığı da öne sürüldü. Örgüt, Azrak petrol kuyusu ve diğer bazı kuyulardan çekilme karşılığında askerlerin bırakılmasını sağladı.

Şiife beldesine tıbbi malzeme ve gıda girişine de izin verilen anlaşma iddiası, Amerikan öncülüğündeki koalisyon tarafından reddedildi.

Ülkedeki tartışmalı konuların başında gelen "kimyasal silah kullanımı" ise Birleşmiş Milletler'de görüşüldü.

Güvenlik Konseyi'ndeki oturumda, silahların bölgeden çıkarılması ile İnsani yardım ve sağlık çalışanları dahil bölgedeki tüm sivillerin korunması talep edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz