Öğrenim kredileri ödenemiyor

Öğrenim kredileri ödenemiyor

Öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen yüz binler, yapılandırma yoluna başvurdu.... "Geri ödemede taksit tutarı asgari ücretin üçte biri" diyen gençler, gelecek kaygısı ve geçinememekten şikayetçi...

ERDOĞAN:"İLLA BURS.. YA NEDEN BURS, "GERİ ÖDEMESİ YOK" BE KARDEŞİM KREDİ ALDIĞINDA BUNU DA FAİZSİZ, SİGORTALI İŞ BULDUKTAN SONRA ÇOK BASİT TAKSİTLERLE ÖDÜYORSUN YA... "

"KREDİ ÇIKARSA KABUL ETMEM ÖDEMESİ ZOR OLUR..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözleri gençleri ikna edemedi..

"28 BİN GİBİ BİR ŞEY, DAHA ÖDEMEYE BAŞLAMADIM AMA MAAŞIN YAKLAŞIK 3TE BİRİ... YOO FAİZSİZ DEĞİL DÖNEME GÖRE ENFLASYONA GÖRE ÖDÜYORUZ O DÖNEM NE KADARSA ÖYLE ÖDÜYORUZ HELE Kİ SON DÖNEMDE ÇOK DAHA KÖTÜ MALESEF.."

"KORKUTUYOR MU SİZİ İŞ BULMADAN BORÇ SAHİBİ OLMAK? EVET TABİ BORÇLA BAŞLIYORUZ HAYATA, ASGARİ ÜCRETLE BİLE ÇALIŞABİLECEK MİYİZ ACABA MEZUN OLDUĞUMUZDA... UMUTSUZLUK VAR TABİ, MEZUN OLMADAN 20 BİN LİRA BORCUM VAR.."

Türkiye'de öğrenim kredisini ödeyemeyen 239 bin kişi var...

"HER GENCİN ÜNİVERSİTEDEN SONRA İŞ BULMA SIKINTISI VAR ZATEN KAFASINDA BİR DE O BÜYÜK MEBLAĞLARI ÖDEMEK KORKUTUYOR MEZUN OLMADAN BİR SÜRÜ BORCUM VAR..."

Sadece 150 bin öğrenci kapasiteli burstan yararlanamayan yüz binlerce öğrenci ise kredi alabilmek için yüksek rakamların altına imza atmak zorunda kaldı.

"KREDİ ÇIKARSA ALACAK MISINIZ? MECBUR ALACAĞIZ YOKSA GEÇİNEMEYİZ, MEZUN OLUNCA ONU GERİ ÖDÜYORUZ KORKUTUYOR MU SİZİ? TABİİ KORKUTUYOR ZATEN İŞ BULMA OLANAĞIMIZ DA KISITLI UMARIZ ÖDEYEBİLİRİZ... "

Öğrenciyken alınan öğrenim kredisinin geri ödemesinde taksit tutarı ise asgari ücretin üçte birine denk geliyor...

"ÖĞRENCİLİK HAYATINDA 500 LİRA İYİ BİR PARA AMA KREDİ OLUNCA SIKINTI OLUR İLERDE ENFLASYON FARKIYLA DAHA DA ARTABİLİR, AYLIK 500 LİRA TAKSİT OLSA, 1600 KAZANSA DİREKT 500 ORAYA GİDİCEK KİRA FATURA DİYORUZ AMA 1100 LİRA İLE HİÇ BİR ŞEY YAPILMAZ GIDA ÇOK ZOR GEÇİNEMEZSİN... "

Öğrenim kredisi kullanan 1 milyon 156 bin 832 öğrenciden 239 bin 97’si borcunu zamanında ödeyemedi...

Borçları tahsil edilmek üzere Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilen 239 bin 97 öğrencinin 2 milyar 77 milyon 61 bin 552,70 lira, katkı kredisi alan 106 bin 185 öğrencinin 18 milyon 166 bin 950,58 lira borcu bulunuyor...

"BİR ÖĞRENCİNİN YAKLAŞIK 20 BİN LİRA BORCUN ALTINA GİRMESİNİ KINIYORUM Bİ DEVLETİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN ALMASI GEREKEN 20 BİN LİRA BORÇ OLMAMALI BENCE, OLMAZ ÖYLE O KYKNIN BİLE VERGİSİ VAR, 900 LİRA OLAN BURS BANA 475 OLARAK YATIYOR YARISINI ZATEN ALIYOR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz