Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi'nde 3 Kasım kutlaması

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi'nde 3 Kasım kutlaması

Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı, Türk bayrağını dünyanın her yerinde gururla dalgalandıran Prof.Dr.Mehmet Haberal öncülüğünde başlayan organ nakli ile hastalar yeni bir hayata mutlulukla adım atıyor... İşte bu yeniden yaşam yolculuğunun başladığı noktalardan biri de Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi... Prof. Dr.Mehmet Haberal ve ekibi tarafından yapılan başarılı nakiller ile sağlıklı bir hayata başlayan çocuklar ve aileleri 3 Kasım'ı coşkuyla kutladı... Teşekkürler Prof.Haberal ve ekibineydi; çağrılar ise "Organlarınızı bağışlayın" oldu...

3 Kasım 1975. Türk Tıp Tarihinde bir ilk gerçekleşti. Prof.Dr.Mehmet Haberal ve ekibi tarafından ilk kez canlıdan böbrek nakli yapıldı. Prof. Haberal öncülüğünde başlatılan organ nakil süreci kronik organ hastalarının umudu oldu. Ve bu tarihi gün 3-9 Kasım arasında Organ Bağışı Haftası olarak kutlanıyor.

Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı, Türk bayrağını dünyanın her yerinde gururla dalgalandıran Prof.Dr.Mehmet Haberal öncülüğünde başlayan organ nakli ile hastalar yeni ve sağlıklı bir hayata adım atıyor.

Yeniden yaşam yolculuğunun başladığı noktalardan biri de Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık uygulama ve araştırma merkezi.

Prof. Dr.Mehmet Haberal ve ekibi tarafından yapılan başarılı nakiller ile yeni hayatlarına adım atan çocuklar ve aileleri bu özel günü kutlamak için biraraya geldi.

Nihat İbrit.18 yaşında. Annesinin verdiği böbrek yeni yaşamının başlangıcı oldu. Nihat,"Böbrek nakli sonrası hayatıma neşe geldi; özgürleştim"diyor.

"9 AY OLDU.DİYALİZE GİRDİĞİMDE ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORDUM KENDİMİ.ARKADAŞLARIM BULUŞALIM DİYORDU GİDEMİYORDUM. SU İÇEMİYORUM. KISITLIYORUM KENDİMİ. BÖBREK NAKLİ OLDUKTAN SONRA HAYATIMA NEŞE GELDİ. GEZEBİLİYORUM SPOR YAPABİLİYORUM. ÖZGÜRLEŞTİM.
ANNEM SAĞ OLSUN VERDİ BANA. BAŞTA MEHMET HABERAL OLMAK ÜZERE BÜTÜN HOCALARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

"DİYALİZDEN GELDİĞİ GİBİ YATIYORDU. HİÇ KALKMADAN YATIYORDU. ARKADAŞLARIYLA GÖRÜŞMÜYORDU. BENDE ÜZÜLÜYORDUM. BURAYA GELDİK. VERİCİ OLDUM BÖBREĞİMİ VERDİM OĞLUMA. KADAVRA ÇOK ÖNEMLİ HERKESİ DAVET EDİYORUM ORGAN BAĞIŞINA"

17 yaşındaki Emre Yıldız'a da babası böbreğini verdi. Prof.Haberal ve ekibi tarafından yapılan başarılı nakil ile Emre'de yaşıtları gibi hayatına devam ediyor.

"EMRE YILDIZ 17 YAŞINDA. BABAM VERDİ. NAKİL ÖNCESİ ÇOK İLAÇ KULLANIYORDUM. ŞUAN ÇOK İYİYİM. MEHMET HABERAL HOCAMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM"

7 yaşındaki Muhammed Yasir ise annesinin böbreği ile yeni yaşamına başladı.

"NAKİLDEN SONRA DAHA MUTLUYUM BEN. NAKİLDEN ÖNCE AĞRILARIM VARDI ŞİMDİ YOK.DOKTORLARIMIN HEPSİNE TEŞEKKÜR EDERİM."

4 senedir diyalize giren minik Ramazan'a kadavradan nakil yapıldı. Annesi de Ramazan da gülen gözlerle bakıyor hayata.

"BÜTÜN DOKTORLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.ÇOK MUTLUYUM BEN"
"BEN BU ÇOCUĞU 4 SENE DİYALİZE KOYUYORDUM. NE ÇOCUK BİR YERE GİDEBİLDİ NE BEN. HERKES PARKLARA GİDERDİ BİZ GİDEMEZDİK. ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE O DA KAVUŞTU BENDE KAVUŞTUM"

Kadavradan nakil olan Melisa "Artık çok su içiyorum;Çok mutluyum" diyor

"ÇOK SU İÇİYORUM ÇOK SAĞLIKLIYIM. DOKTORLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Umut Yağız. 15 yaşında. Babasının verdiği böbrek ile sağlıklı bir hayata adım attı.

"İSTEDİĞİMİ YAPAMIYORDUM. ZORDU. ARKADAŞLARIMLA DIŞARI ÇIKAMIYORDUM. ZORDU. ARTIK İYİ HİSSEDİYORUM KENDİMİ. HOCALARIMA TEŞEKKÜR EDERİM"

"BÖBREK HASTASIYDI DOĞUŞTAN BENİM OĞLUM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ AYRICA MEHMET HOCAMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ ÇOK MEMNUNUZ HASTANEMİZDEN "

Alperen Yiğit henüz 5 yaşında.1 kasımda nakil oldu. Babasından alınan böbrek ile yeni yaşamına başladı.

ŞENGÜL YİĞİT: "KOLAY BİR DÖNEM GEÇİRMEDİK.DİYALİZE GİRMEK ÇOK ZOR. OKULUNA GİDEMİYOR. 3,5 SAAT BİR ÇOCUK İÇİN DİYALİZDE BEKLEMEK KOLAY DEĞİL. ZOR BİR DÖNEM. 1 KASIMDA NAKİL OLDU. MEHMET HOCAMIZA CERRAHLARIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM."

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Serdar Karaca ve doktorların aralarında bulunduğu isimler nakil olan çocuklar ve aileleri ile pasta kesti.

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Fadime Yıldız de organ bağışının önemini anlattı.

"ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ EĞİTİM SIRALARINDA VURGULANMALI. ORGAN BAĞIŞI YAPANLAR AİLESİNDE BUNU KONUŞMALI. BİTKİSEL HAYATTAKİ İNSANLARIN ORGANLARININ ALINDIĞINI DÜŞÜNÜYORLAR BU DEĞİL GERÇEK. BİZ BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN HASTALARIN ORGANLARINI BAĞIŞLAMASINI İSTİYORUZ. ÖLDÜKTEN SONRA ORGANLARIMIZI BAĞIŞLAMAKTAN NEDEN KORKALIM. İNSANLARI KURTARMAK VARKEN ORGANLARIMIZ TOPRAKTA ÇÜRÜSÜN. DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BAŞKANI OLAN TÜRKİYE'DE NAKİLLERİN İLKİNİ BAŞARMIŞ SAYIN MEHMET HABERAL HOCAMIZIN DEDİĞİ GİBİ ORGAN BAĞIŞLAYARAK HASTALARI YENİDEN YAŞAM YOLCULUĞUNA BAŞLATALIM."

Hem ailelerin hem de çocukların çağrısı ortak: "Organlarımızı bağışlayalım.Hayat kurtaralım" oldu...

"KADAVRADAN BAĞIŞ ARTSIN. HERKESİ DAVET EDİYORUM
HERKES ORGANLARINI BAĞIŞLAYIN HAYAT KURTARSIN.
HERKESİ ORGAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUM. BİR CAN KURTARMAK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY.
YENİ DOĞDU GİBİ OLDU. VEREN KİŞİLERDEN ALLAH RAZI OLSUN. BİZ ONLARA ÖMÜR BOYU MİNNETTAR OLACAĞIZ.
HERKES BAĞIŞ YAPSIN. BU BİR SEVAPTIR. HAYAT KURTARIYORLAR. MEHMET HOCAMA DOKTORLARA. FADİME HANIMA DA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
FİKİRLERİM BU DÖNEMDEN SONRA DEĞİŞTİ ORGAN BAĞIŞI İÇİN ÖNERİRİM HERKESE
2 AY GİRDİ SONRA DİYALİZDEN ÇIKTI SONRA BÖBREK NAKLİ OLDU"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz