Kamuoyunu Bilgilendirme

Kamuoyunu Bilgilendirme

Bugün; 3 kasım 2018... Türk tıp tarihinde çok önemli bir adımın, bir ilkin 43'üncü yılı... Başkent Üniversitesi Kurucusu, Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, tam 43 yıl önce bugün Türkiye'de ilk organ nakli ameliyatını gerçekleştirdi... Aradan geçen süreçte sadece Türkiye'de değil dünyada birçok ilkin altına imza atan Prof. Doktor Mehmet Haberal; bu özel günde kamuoyunu bilgilendirme amacıyla bir duyuru yayımladı...

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

KRONİK ORGAN HASTALIKLARININ EN ETKİN TEDAVİSİ OLAN TRANSPLANTASYON, ÜLKEMİZDE 3 KASIM 1975'TE AKRABADAN İLK BÖBREK NAKLİ İLE BAŞLAYARAK, 1988'DE KADAVRADAN İLK KARACİĞER NAKLİ, 1989'DA İLK KALP NAKLİ, 1990'DA AVRUPA'DA ÇOCUKLARDA VE DÜNYADA ERİŞKİNLERDE İLK CANLIDAN KISMİ KARACİĞER NAKLİ, 1992 YILINDA DÜNYADA İLK KEZ AYNI CANLI DONÖRDEN AYNI ANDA BÖBREK VE KISMİ KARACİĞER NAKLİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. BUGÜN ÜLKEMİZ, TOPLAM 152 ORGAN NAKLİ MERKEZİ İLE DÜNYADA İLK 5 ARASINDA YER ALMAKTADIR.

ÜLKEMİZDE TRANSPLANTASYONLAR, 2238 VE 2594 SAYILI ORGAN VE DOKU NAKLİ YASALARI VE SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN ÇIKARTMIŞ OLDUĞU YÖNERGELERLE VE TIBBİ ETİK KURALLARI ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLMEKTEDİR. DÜNYADA BİRÇOK ÜLKEDE TRANSPLANTASYONLAR YASAL VE ETİK KURALLAR DOĞRULTUSUNDA YAPILMASINA RAĞMEN, MAALESEF ZAMAN ZAMAN ORGAN TİCARETİ VE ORGAN TURİZMİ CİDDİ SORUN OLARAK DA GÜNDEME GELMEKTEDİR.
HALBUKİ, DÜNYADA BU KADAR KAPSAMLI VE CİDDİ YASAL DÜZENLEMELER YOKKEN, 1979 YILINDA ÜLKEMİZDE ÇIKARTILAN 2238 SAYILI YASANIN 3. MADDESİ, ORGAN TİCARETİNİ VE 4. MADDESİ DE BİLİMSEL BİLGİLER DIŞINDA ORGAN VE DOKU NAKİLLERİNİN REKLAMINI YASAKLAMIŞTIR. BUNA BENZER DÜZENLEMELER, SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ÇIKARTILAN ORGAN VE DOKU NAKLİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ'NDE DE YER ALMAKTADIR.

GÜNÜMÜZDE ORGAN NAKLİ BEKLEME LİSTELERİNDE 20 BİNDEN FAZLA BÖBREK, 2 BİNDEN FAZLA KARACİĞER VE BİNDEN FAZLA KALP BEKLEYEN HASTA BULUNMAKTADIR.

ÜLKEMİZDE YAPILAN ORGAN NAKİLLERİNİN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU (%70) CANLI VERİCİLERDEN YAPILMAKTADIR. HER YIL BİNLERCE VATANDAŞIMIZ SAĞLAM ORGANLARIYLA HAYATINI KAYBETMEKTE VE BU ORGANLARI KRONİK ORGAN HASTALARININ TEDAVİSİNDE YETERİ KADAR KULLANAMAMAKTAYIZ. HALBUKİ, BİRÇOK ÜLKEDE BU ORGANLAR KULLANILARAK ÇOK SAYIDA KRONİK ORGAN HASTASINA YENİDEN YAŞAM SAĞLANMAKTADIR. BUNUN EN ÇARPICI ÖRNEĞİ, İRAN'IN ŞİRAZ KENTİDİR. ORADA YAPILAN TÜM KARACİĞER NAKİLLERİNİN %90'1 VE BÖBREKLERİN %95' İ DE ÖLEN KİŞİLERİN ORGANLARI İLE GERÇEKLEŞMEKTEDİR.

BUGÜN, ÜLKEMİZDEKİ İLK TRANSPLANTASYONUN 43. YILINI KUTLUYORUZ. ÜLKEMİZ VE DÜNYA ORGAN NAKLİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAYLAYACAĞINA İNANARAK KURDUĞUM DÜNYA ORGAN NAKLİ VAKFI 24 EKİM 2018 TARİHİNDE ONAYLANMIŞTIR. BU VESİLEYLE, BU GÜNKÜ ÜST DÜZEYE ULAŞMAMIZDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYOR VE TÜM İNSANLARIMIZI ORGAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUM.

KAMUOYUNA SAYGIYLA SUNUYORUM.

PROF. DR. MEHMET HABERAL
DÜNYA ORGAN NAKLİ DERNEĞİ BAŞKANI

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz