Mobilya, otomotiv, beyaz eşya ve konutta vergi indirimi

Mobilya, otomotiv, beyaz eşya ve konutta vergi indirimi

Hükümetten, KDV ve ÖTV müjdesi gelmiş; beyaz eşya, mobilya, konut ve araç satışlarında, vergi indirimine gidildiği açıklanmıştı...Peki uygulama, bu sektörlerde bir canlılık yaratır mı? İşte yanıtı...

Yüksek kur, yüksek enflasyon ve yüksek faiz pekçok sektörde satış hacimlerini düşürdü

Otomotiv pazarı, 9 ayda yüzde 26 daraldı...Beyaz eşyada satışlar yüzde 16 düştü....Konut satışları da %9.2 azaldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu sektörlede canlanma sağlayabilmek amacıyla KDV ve ÖTV'de indirme gitti

.Peki bu indirimler söz konusu sektörleri canlandırmak için yeterli olacak mı??

"40 BİNDEN 44 YAPIP SONRA GERİ ESKİ SEVİYESİNE GETİRİRLERSE OLMAZ GERÇEK ANLAMDA İNDİRECEKLERSE ETKİSİ OLUR, YÜZDE YÜZ ARTAN BİR ŞEYDEN YÜZDE 10 GERİLEDİ Mİ PEK MANTIKLI OLMUYOR VATANDAŞ YİNE ALAMAYACAK
YÜZDE 200 ZAM YAPIP YÜZDE 10 DÜŞMELERİ BENCE BOŞUNA
BU BEYANATLAR BANA ÇOK İNANDIRICI GELMİYOR İYİYE GİDEN BİR DURUM GÖREMİYORUM..."

Galericiler yapılan düzenlemenin otomotiv satışlarına yansımayacağı görüşünde....

" SATIŞLARIMIZ AŞIRI BİR ŞEKİLDE AŞAĞIYA İNDİ AYDA 30 ADET SATIYORDUM AY BİTTİ 4 ADET SATTIM. MÜŞTERİLER İNDİRİM BEKLEYECEK ZATEN PAHALI ALMIŞIZ NEYİN İNDİRİMİNİ YAPACAĞIZ? SADECE ÖTV İNDİRİMİYLE OLMUYOR! FAİZ ORANININ ACİL DÜŞMESİ LAZIM PİYASA SEKTÖR ÇOK KÖTÜ ESNAF ARKADAŞLARIMIZ KAPATIYOR KİRASINI BİLE ÖDEYEMİYOR. FİRMALAR ÖDEME YAPAMIYOR HEPSİ KAPATMA AŞAMASINA GELDİ..."

Konut sektöründeki durgunluk da sürüyor...

"KONUT SEKTÖRÜ ÇOK DURGUN SATIŞLARDA DA KİRALIKLARDA DA MÜŞTERİ YOK DOLARIN İNİŞ ÇIKIŞLARI YÜZÜNDEN... TAPU HARÇLARINDA KDV NİN O KADAR ETKİLİ OLACAĞINI SANMIYORUM FAİZLER ÇOK YÜKSEK... FAİZLER 1İN ALTINA DÜŞERSE İŞLER AÇILABİLİR YOKSA ÇOK İÇ AÇICI OLMAZ.. MÜTAHİTLER DE SATIŞ YOK DİYOR İNŞAATI DURDURDUK ELİMİZDEKİLERİ SATMAYA ÇALIŞIYORUZ DİYORLAR..."

Mobilyacılara göre dolar yüzünden fiyatlar o kadar arttı ki yapılan KDV indirimi faydasız...

"DOLARA ENDEKSLİ OLDUĞUMUZ İÇİN İSTER İSTEMEZ FİYATLAR YÜKSELİYOR, DOLAR DÜŞTÜĞÜ HALDE GERİ DE GELMİYOR... MALZEME FİYATLARI DA GERİ GELSİN İSTİYORUZ HALKA YANSISIN İSTİYORUZ... AMA İNSANLAR FIRSATÇILIK YAPIYOR... DOLARIN ARTTIĞI KADAR YOK YİNE KURTARMIYOR MAKSAT AYAKTA KALMAK ŞUANDA AYAKTA KALALIM DEVAMI ALLAH BÜYÜK YOKSA PARA KAZANMIYORUZ ÇARK DÖNÜYOR KİRAMIZI ÖDÜYORSAK BİZDEN İYİ ESNAF YOK ŞUANDA... "

Beyazeşyada da durum farklı değil...

"SENE BAŞINDAN BERİ FİYATLARDA BİR YÜZDE 15 BİR DE YÜZDE 20LİK BİR ZAM GÖRDÜK TOPLAM YÜZDE 35... İNDİRİM OLDU AMA GEÇEN SENENİN FİYATININ YÜZDE 12 GİBİ ÜZERİNDEYİZ... İNŞALLAH YILSONUNDAN SONRA ZAM GELMEZ YÜZDE 6LIK İNİDİRİM ÇOK BİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMEYECEK ASLINDA, 2BİN LİRADA 100 110 LİRA NE KADAR ETKİLER BAKALIM GÖRECEĞİZ.."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz