Turist artıyor ama turizm geliri aynı oranda yükselmiyor !

Turist artıyor ama turizm geliri aynı oranda yükselmiyor !

Türkiye'ye gelen turist sayısı yüzde 22 arttı...Ancak kişi başına ortalama harcama, 638 Dolara kadar düştüğü için, gelir artışı yüzde 13'te kaldı...Kültür ve kış turizminin önemine vurgu yapan uzmanlar; "kaliteyi yükselterek, daha zengin sınıfa hitap etmeliyiz" diyor...

Türkiye'ye gelen turist artıyor ancak turizm geliri aynı oranda yükselmiyor...

"ÖNEMLİ OLMASI GEREKEN CİROLAR "

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın istatistiklerine göre Türkiye'ye bu yılın 9 ayında yüzde 22'lik artışla 31 milyonun üzerinde turist geldi.

"KİŞİ SAYISINDAKİ ARTIŞ ÇOK SEVİNDİRİCİ BUNDAN SONRA ODAKLANACAĞIMIZ YER KİŞİ BAŞI GECELİK GELİRİNİ NASIL ARTTIRIRIZ."

Ziyaretçi sayısı arttı ama, kişi başına ortalama harcama,840 dolardan, 638 Dolara kadar düştüğü için, gelir artışı yüzde 13'te kaldı..

2018 OCAK - EYLÜL
KİŞİ BAŞI HARCAMA: 638 DOLAR

"GELİRLER ÇOK DÜŞÜK 840 DOLARDAN İNDİ. YÜZDE 30LUK DÜŞÜŞ VAR GELİRLERDE. MÜŞTERİ AZALINCA FİYATLAR ÇOK DÜŞTÜ BUNLARI YUKARI ALMAK ÇOK KOLAY DEĞİL, YAVAŞ YAVAŞ TÜRKİYE DOLDUKÇA FİYATLARDA YÜKSELİYOR."

Kişi başı harcamanın düşük olduğuna dikkati çeken Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, geliri arttıracak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor.

"2023 ESKİ HEDEFLERDE 50 MİLYON MÜŞTERİ 50 MİLYAR DOLAR DİYORUZ BİR KİŞİNİN 1000 DOLAR HARCAMASI DEMEK 600DEN BİNE 400 DOLAR LAZIM. BİZİM BU 400 DOLAR AÇIĞIMIZI BİR İKİ 200 DOLAR YER ALABİLECEĞİMİZ YER YARATIP PARAYI ÇEKMEMİZ LAZIM. EĞLENCE DİNLENCE İMKÂNLARI SUNUP DAHA FAZLA NASIL NEMALANIRIZ ONU DÜŞÜNMEK LAZIM."

Bayındır, "kaliteyi yükselterek, daha zengin sınıfa hitap etmeliyiz" diyor..

"AVRUPA'YI KESİN KAZANMAMIZ LAZIM. MUHAKKAK ÇİN VE HİNDİSTAN PAZARINI BİR PARÇA NEMALANMAMIZ LAZIM MUHAKKAK KALİTEYİ YÜKSELTEREK, DAHA ZENGİN SINIFA HİTAP EDECEK İMKÂNLARI SUNMAMIZ VE ONLARI BURAYA ÇEKMEMİZ LAZIM Kİ TURİZM GELİRLERİ YÜKSELSİN GELEN TURİSTE DE ÇEŞİTLEME YAPMASINI BİLMİYORUZ. HERKES TATİLE GELİYOR, TATİLE GEL AMA BAŞKA ŞEYLER DE VAR KIŞ SPORLARI VAR TARİHİ YÖRELER VAR BUNLARI DA GEZİN. GELEN TURİSTE BİRAZ ÇEŞİTLEME YAPIP DAHA ÇOK GELMESİNİ SADECE DENİZ KUM GÜNEŞ DEĞİL BU ÜLKEDE BAŞKA ŞEYLER DE VAR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz