Ekim ayı ihracat verileri açıklandı

Ekim ayı ihracat verileri açıklandı

Ekim ayında ihracat yüzde 13.1 arttı ; ithalat ise yüzde 23,5 oranında düştü. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat rakamlarının cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu söyledi.

Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde düzenlenen toplantıda verileri paylaştı.

Buna göre, Ekim ayında ihracat yüzde 13.1 artışla 15 milyar 732 milyon dolar oldu. Pekcan, bu verinin Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu söyledi.

Ekim ayında ithalat, yüzde 23,5 düşüşle 16 milyar 261 milyon lira olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise, yüzde 96.7 oldu.

Son 12 aylık döneme bakıldığında da, ihracat bir önceki döneme kıyasla yüzde 7,9 artış gösterdi ve 166 milyar 809 milyon dolara yükseldi. Söz konusu dönemde dış ticaret hacmi de 400,9 milyar dolara yükseldi.

Ekim ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 92,8 düzeyinde azalarak 529 milyon dolara geriledi. Ekim ayında dış ticaret hacmi ise yüzde 9,1 azalarak 32 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

En fazla ihracatın yapıldığı ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere ve İtalya olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Rusya, Almanya ve Çin aldı.

Bakan Pekcan, ihracat gelirlerinin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı

"İHRACAT GELİRİMİZİ YÜKSELTMEK ZORUNDAYIZ DAHA FAZLA TEKNOLOJİ TASARIM MARKA İLE ÖNE ÇIKMALIYIZ. DOĞRU SEKTÖRLERE DOĞRU YATIRIM YAPMALIYIZ"

Pekcan, bakanlık olarak ticaretin kolaylaştırılması için hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

"BİZ BAKANLIK OLARAK HAZIRLIKLARIMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLADIK TİCARETİN KOLAYLAŞTIRILMASI YOLUNDA HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIYORUZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz