TÜİK "Ağustos'ta süt ve yumurta üretimi arttı"

TÜİK "Ağustos'ta süt ve yumurta üretimi arttı"

Türkiye İstatistik Kurumu'na göre Ağustos'ta süt ve yumurta üretimi arttı...Ancak, Türkiye'nin en en büyük şirketlerinin bile, konkordato ilan ettiklerini hatırlatan uzmanlar, "çiftçiden sanayiciye kadar herkes zor durumda" diyor..

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Ağustos'ta ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 artışla 840 bin 578 ton oldu.

TOPLANAN İNEK SÜTÜ MİKTARI
%11,3 ARTTI
840 BİN 578 TON

"SÜT ÜRETİMİNDE ÜRETİCİ KAZANAMIYOR SANAYİ MANDIRALARA BAKIYORUZ KONKORDATO İLAN ETMEYE BAŞLADILAR KÜÇÜK ÜRETİCİLER DAHA ZORDA ÇİFTÇİ HEPSİNDEN ZORDA."

Piyasaya sürülen süt ve süt ürünlerinin fiyatının baskılandığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık, maliyet artışının üreticiyi zor durumda bıraktığına dikkati çekiyor.

"FİYAT BASKILANINCA SANAYİCİ ÜRETİCİYE BASKI YAPIYOR ÜRETİCİ GİRDİ MALİYETLERİNDEN DOLAYI PARA KAZANAMIYOR, DOĞALGAZA ELEKTRİĞE İŞÇİ ÜCRETLERİNE ZAM GELİRKEN SANAYİCİ KONKORDATO İLAN ETMEK ZORUNDA KALIYOR UYGULANAN POLİTİKA ARTIK ÜRETİMİ DEVAM ETTİREMEYECEK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ ORTADAN KALDIRACAK ŞEKLE BÜRÜNMÜŞ VAZİYETTE"

Atalık, fiyat istikrarı için üretime dayalı tarım politikalarına dönülmesi gerektiğini vurguluyor.

"FİYAT İSTİKRARI VE ÜRETİM İSTİKRARI SAĞLAMAK İÇİN İÇERDE ÜRETİME DAYALI ÜRETMEYE DAYALI VE DESTEKLEMEYE DAYALI TARIM POLİTİKALARINA DÖNÜLMESİ GEREKİYOR. ET VE SÜT KURUMU İTHALATLA GÖREVLENDİRİLEN KURUM HÜVİYETİNDEN ÇIKARILMALI - HAYVANSAL ÜRETİMİ VE ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ GELİŞTİRME GÖREVLERİYLE DONANMALIDIR."

TÜİK, tavuk yumurtası üretiminin de Ağustos'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 artarak 1,7 milyar adet olarak gerçekleştiğini açıkladı..Ancak uzmanlar beyaz et sektörünün yabancıların eline geçtiğini öne sürüyor

TAVUK YUMURTASI ÜRETİMİ
1,7 MİLYAR ADET İLE %3 ARTIŞ KAYDETTİ

"BEYAZ ET SEKTÖRÜ YABANCILARIN ELİNE GEÇMİŞ VAZİYETTE. SOYA İHTİYACI VAR HAYVAN YEMİNDE KULLANILIYOR TAMAMINI YURT DIŞINDAN İTHAL EDİYORUZ DÖVİZDEKİ OYNAMA BUNARLA ETKİ ETTİĞİNDEN İMALAT FİYATLARI YUKARI ÇEKİLİYOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz