Eski Rus Ajan Skripal'in zehirlenmesi olayında yeni iddia

Eski Rus Ajan Skripal'in zehirlenmesi olayında yeni iddia

Eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın İngiltere’de zehirlenmesi olayına ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı.. İngiliz medyası, olaydan sorumlu tutulan ikinci kişinin Rus askeri doktor Aleksandr Yengenyeviç Mişkin olduğunu öne sürdü.


İngiliz basını, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın mart ayında İngiltere’de zehirlenmesinden sorumlu tutulan ikinci kişinin Rus askeri doktor Aleksandr Yengenyeviç Mişkin olduğunu öne sürdü.

Haberde Mişkin'in, Skripal saldırısının gerçekleştiği Mart ayında Alexander Petrov ismine düzenlenmiş sahte bir pasaportla İngiltere’ye seyahat ettiği belirtildi.

Mişkin’in tıp öğrencisi olduğu dönemden itibaren Rus istihbaratıyla çalıştığı hatırlatılırken, 2013 yılında Ukrayna’ya sık sık seyahat ederek bazı ‘görevlerde’ bulunduğu kaydedildi..

İngiliz dış istihbarat servisi için çalıştığı ortaya çıkınca ülkesinde mahkûm edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Skripal ile kızı Yuliya, 4 Mart’ta Salisbury’de ‘Noviçok’ adlı bir kimyasal ile zehirlenmişti.

Skripal olayının ardından İngiltere’nin öncülüğünde bazı Batı ülkeleri 100’den fazla Rus diplomatı sınırdışı etmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz