Olay günü 15 kişilik Suudi istihbarat timi Türkiye'ye gelmiş

Olay günü 15 kişilik Suudi istihbarat timi Türkiye'ye gelmiş

Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na gittiği gün, 15 kişilik Suudi istihbarat timinin Türkiye'ye giriş yaptığ ortaya çıktı...Trump olayı "korkunç bir durum" olarak niteledi ve Kayıp Gazetecinin nişanlısı Hatice Cengiz, Beyaz Saraya davet edileceğini belirtti... ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise "Suudi Arabistan yardım isterse, Türkiye'ye FBI heyeti gönderebileceklerini ifade etti... Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD'nin olay ile ilgili Suudi Veliaht Prensi nden bilgi talep ettiğini belirtti.

2 Ekim'de Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girip bir daha çıkmayan gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasında yeni görüntüler ortaya çıktı...Olay günü 15 kişilik istihbarat timinin, Türkiye'ye giriş yaparken Atatürk Havalimanı'ndaki görüntülerine ulaşıldı.Sözkonusu timde Suudi adli tıp kurumunun başında olan bir askerin de olduğu ortaya çıktı..

Görüntülerde Atatürk Havalimanı'na inen 15 suudi, kontrol noktasından geçip araçlarla önce otele ardından da konsolosluk binasına gidiyor.
şüpheli Suudi timi aynı gün akşam, yine havalimanına gelerek jetlerle havalanıyor. 

Polis Suudi istihbarat timinin olay günü Kapalıçarşı’dan bavul aldıklarını da tespit etti. Yapılan incelemede Suudilerin dönüşte aldıkları bavulların yanlarında olmadığı belirlendi.

Şüphelilerin geçtiği güzergahlarda inceleme yapan polis yeni kazılmış mezar aramak için özel bir ekip kurdu. Tüm ihtimalleri değerlendiren polis uzman ekiplerle Kaşıkçı’nın öldürülüp gömülmüş olma ihtimali üzerinde duruyor.

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasıyla ilgili, Suudi Arabistan'dan en üst düzey yetkililerle konuştuğunu ve konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. "Türkiyeyle işbirliği içindeyiz; bu çok kötü bir durum; olay derinlemesine araştırılmalı; suudi hükümetinden sorularımıza yanıt bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

Kameralar karşısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Kaşıkçı'dan haber alınamamasını 'korkunç bir durum' olarak niteledi. ABD Başkanı, olaydan Suudi Arabistan'ı sorumlu tutup tutmadığı sorusuna "Kimse tam olarak neler olduğunu bilmiyor" diye karşılık verdi.

Kayıp gazeteci konusunda Türkiye ile yakın işbirliği içinde olduklarını da kaydeden Trump, "Elbetteki
öldürülmüş olabileceğinden endişe duyuyoruz. Kaşıkçı'nın evlenmeyi planladığı nişanlısı bize, bana ve eşime mektup yolladı. Kendisi ile bağlantı halindeyiz, Hatice Cengiz'i, Beyaz Saray'a davet edeceğiz" dedi.

ABD Başkanı Trump, "Çok üzücü, çok kötü bir durum ve sonuna kadar takip edeceğiz. Kaşıkçı'yı içeri girerken görenler var ama dışarı çıktığını gören yok. Bunu çok ciddi olarak araştıracağız. Bu çok kötü bir durum, bunun olmasına izin veremeyiz, ne gazetecilere ne de başka birilerine" diye konustu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise "Suudi Arabistan yardım isterse, Türkiye'ye FBI heyeti gönderebileceklerini ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD'li üst düzey yetkililerin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile telefonla görüştüğünü belirtti. Görüşmede ABD'li yetkililerin, prensten bilgi talep ettiğini vurguladı. ABD'nin Riyad yönetiminden daha fazla detay istediğini belirten Sanders, "Suudi yönetiminden konuyla ilgili soruşturma sürecinde şeffaf olmasını istiyoruz. Bu konuyu yakından takip ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Washington Post gazetesi ise yeni bir iddiayı gündeme taşıdı...Gazetenin İstihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasından önce Suudi yetkililerin muhalif gazeteciyi yakalamak üzere kendi aralarında yaptıkları görüşmeler Amerikan istihbaratının dinlemesine takıldı...Söz konusu görüşmelerde Suudi yetkililerin Kaşıkçı’yı kandırarak Suudi Arabistan’a getirmeyi ve burada ele geçirmeyi planladıkları belirtildi.

Olay günü nişanlısı Cemal Kaşıkçı'dan haber çıkmayınca konsolosluk önüne işte böyle gelen Hatice Cengiz'in ve yakınlarının bekleyişi ise sürüyor

Bu arada Kaşıkçı'nın kaybolduğu 2 Ekim'de, Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosluğunda çalışan Türk vatandaşlarına 'işe gelmeyin' talimatı verildiği ortaya çıktı...

Olay günü, Suudi Başkonsolosun özel konutuna gitmek için her zamankinden erken çıktığı öğrenildi. Resmi araçlara iki sivil araç da eşlik etti. Konvoy konsolosun villasının sokağına gitti ancak eve girip girmedikleri anlaşılamadı...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz