Bakan Pakdemirli'den enflasyonla mücadele açıklaması

Bakan Pakdemirli'den enflasyonla mücadele açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank da, enflasyona karşı aldıkları tedbirleri sıraladı...Zincir marketlerde en az 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim yapılacağını duyuran Bakanlar; yerlileştirme programı için de desteğin bir buçuk milyar Liraya çıkarılacağını açıkladı...

Gübreden et fiyatlarına, pirinçten zincir marketlerdeki gıda ürünlerine kadar pek çok kalemde yüzde 10 indirim uygulanacak.

Açıklama, "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı" kapsamında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den geldi.

"YÜZDE 20 VE ALTINDA PİRİNÇ ÇEŞİTLERİMİZİ SATMAYA DEVAM EDİYORUZ. ET SÜT KURUMUNDA ÜRETİLEN 10 ÜRÜNDE YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILDI. ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİNDE DE 14 ÜRÜNDE İNDİRİM YAPILDI."

Pakdemirli, "Et ve Süt Kurumu'nda 10 üründe, zincir marketlerde ise en az 50 üründe yüzde 10 indirim yapılacağını belirtti.

"İKİ GÖREVİMİZ VAR TÜKETİCİYİ KOLLAMAK ÜRETİCİYİ KORUMAK TOHUMDAN SOFRAYA HER ZİNCİRİN KOLANMASI GEREKİYOR. EN UCUZA GDAYI TÜKETİCİYE ULAŞTIRMANIN YOLUNU ARIYORUZ. SERBEST PİYASA DEVAM EDECEK AMA REGULA EDİCEK KURUMLARLA ÇALIŞACAĞIZ. MESELA ET VE SÜT KURUMU 13 BİN NOKTADA KIYMAYI 29 LİRA KUŞBAŞI ETİ 31 LİRADAN SATIYOR. BU UYGULAMA DEVAM EDECEK. ÇAYKUR 2 YILDIR ZAM YAPMADI YAPMAYACAK TÜM ZİNCİR MARKETLERİMİZDE 2 AY BOYUNCA 50 ÜRÜNDE YÜZDE 10 İNDİRİM ALDIKLARINI DUYURDU."

Arpa ve buğday için verilen destek de 2 katına çıkrılacak

"BUGÜNDEN İTİBAREN SIVI VE TOZ GÜBREDE 35 ÜRÜNDE YÜZDE 15 İNDİRİM UYGULANACAK. 30 ÇEŞİT BİTKİ KORMA ÜRÜNLERİNDE İNDİRİM OLACAK. TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ OLARAK DÖVİZ CİNSİNDEN TÜM SÖZLEŞMELER TÜRK LİRASINA ÇEVRİLDİ. ARPA VE BUĞDAYA VERMİŞ OLDUĞUMUZ 5 KURUŞ KİLOGRAM DESTEĞİNİ 10 KURUŞA ÇIKARDIK."

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank da enflasyona karşı alınan tedbirleri sıraladı...Bu çerçevede KOSGEB borç ödemelerinin 3 ay daha ertelendi..Belgelendirme ücretleri, tasarım, marka ve patent tescil hizmetleri için ilan edilen % 25'lik indirimin devam edileceği duyuruldu.

"FİNANSMAN MALİYETİNİ İNDİRİYORUZ YURT İÇİ KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİ DESTEKLİYORUZİTHALATA BAĞIMLILIĞI AZALTIYORUZ BELGELENDİRME VE TESCİL İŞLEMLERİNDE İNDİRİME DEVAM EDİYORUZ TASARIM MARKA TESCİL HİZMETLERİ İÇİN İLA EDİLEN YÜZDE 25'LİK İNDİRİM 2019 YILI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK0 1.25 FİNANSMAN DESTEK PROGRAMINI HAYATA GEÇİRİYORUZİŞLETMELERİMİZİN KULLANACAĞI TL KREDİLERİNE % 14'E KADAR FİNANSMAN DESTEĞİ SAĞLIYORUZ İHRACAT YAPACAK KOBİLERE 200 BİN DOLARA KADAR 180 GÜN VADELİ YENİ BİR DESTEK VERİYORUZ. KOSGEBİ ENFLASYONLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR KURUM OLARAK GÖRÜYORUZ GERİ ÖDEMELİ DETEK ALANİŞLETMELERİN KOSGEB BORCUNU 30 HAZİRAN'A KADAR ERTELEYECEĞİMİZİ İLAN ETMİŞTİK BUNU 3 AY DAHA ERTLEDİĞİMİZİ DUYURUYORUZ."

Bakan Varank, "cari açığa neden olan ürünlerin yerlileştirilmesi için yatırım desteğini arttırdıklarını da belirtti.

"CARİ AÇIK VERDİĞİMİZ ÜRÜNLEREDE YERLİLEŞTİRME PROGRAMINI İLAN EDECEĞİZ. ÖNCELİĞİMİZ BU ÜRÜN GRUPLARINA YÖNELİK OLACAK. CARİ AÇIĞA NEDEN OLAN ÜRÜNLERİ YERLİLEŞTİRME İÇİN EN AZ BİR BUÇUK MİLYAR LİRALIK DESTEK VERECEĞİZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz