Erdoğan New York Times'a yazdı

Erdoğan New York Times'a yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan krizi New York Times gazetesine yazdığı makalede değerlendirdi... Washington'un, Ankara'yı yeni dost ve müttefikler arama yoluna ittiğini belirten Erdoğan, "Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'ne "dostluğumuz biter" uyarısı yaptı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times için "Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor " başlıklı bir makale kaleme alan Erdoğan; Washington'un, Ankara politikasını eleştirdi.

iki ülkenin son 60 yıldır stratejik ortak ve NATO müttefiki olduğunu kaydeden cumhurbaşkanı, tarihten örnekler verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; "TÜRKİYE, YILLAR BOYUNCA NE ZAMAN GEREKLİ OLSA ABD'NİN YARDIMINA KOŞTU. KORE'DE ASKERLERİMİZ BİRLİKTE ÇARPIŞTI. KÜBA FÜZE KRİZİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU DÖNEMDE, TÜRKİYE TOPRAKLARINDA JÜPİTER FÜZELERİNİN KONUŞLANMASINA İZİN VEREREK ABD'NİN DURUMU YATIŞTIRMA ÇABALARINA KATKI SAĞLADI. 11 EYLÜL TERÖR SALDIRILARININ ARDINDAN WASHİNGTON BU KÖTÜLÜĞÜ YAPANLARA KARŞILIK VERMEK İÇİN DOSTLARINI VE MÜTTEFİKLERİNİ BEKLEDİĞİNDE, ASKERİ BİRLİKLERİMİZİ BURADAKİ NATO MİSYONUNU BAŞARIYA KAVUŞTURMAK İÇİN AFGANİSTAN'A GÖNDERDİK."

Son dönemde washington'un, Türk halkının endişelerini anlayamadığını ve saygı duyamadığını belirten Erdoğan, iki ülke ortaklığının, ABD tarafından anlaşmazlıklarla sınandığını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; "NE YAZIK Kİ BU TEHLİKELİ TRENDİ TERSİNE ÇEVİRME ÇABALARIMIZ BOŞA ÇIKTI. ABD, TÜRKİYE'NİN EGEMENLİĞİNE SAYGI DUYMAYA BAŞLAYIP, MİLLETİMİZİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU TEHLİKELERİ ANLADIĞINI İSPATLAYAMAZSA ORTAKLIĞIMIZ RİSKE GİREBİLİR."

Washington'un Fetullahçı Terör örgütü'nün darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili tutumuna da değinen Cumhurbaşkanı, şunları yazdı:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "TÜRK HALKI, ABD'DEN BU SALDIRIYI KESİN BİR DİLLE KINAMASINI VE TÜRKİYE'NİN SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİYLE DAYANIŞMASINI DİLE GETİRMESİNİ İSTEDİ. ABD BUNU YAPMADI. ABD'NİN OLAYA TEPKİSİ TATMİN EDİCİLİKTEN UZAKTI. TÜRK DEMOKRASİSİNİN YANINDA OLMAK YERİNE, ABD YETKİLİLERİ İHTİYATLI BİR ŞEKİLDE 'TÜRKİYE'DE İSTİKRAR, BARIŞ VE DEVAMLILIK' ÇAĞRISINDA BULUNDU. BU DA YETMEZMİŞ GİBİ TÜRKİYE'NİN İKİ TARAFLI BİR ANLAŞMA İLE FETULLAH GÜLEN'İN İADESİ İÇİN YAPTIĞI TALEPTE HİÇBİR İLERLEME KAYDEDİLMEDİ."

Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinde başka bir hayal kırıklığının ise terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'ye washington'un verdiği destek olduğuna dikkati çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "TÜRK MAKAMLARININ TAHMİNLERİNE GÖRE, WASHİNGTON SON YILLARDA PYD/YPG'YE SİLAH VERMEK İÇİN 5 BİN KAMYON VE 2 BİN KARGO UÇAĞI KULLANDI. HÜKÜMETİM, ABD'Lİ YETKİLİLERİN PKK'NIN SURİYE'DEKİ MÜTTEFİKLERİNE EĞİTİM VE TEÇHİZAT VERME KARARLARINDAN DUYDUĞUMUZ ENDİŞEYİ TEKRAR, TEKRAR PAYLAŞTI. NE YAZIK Kİ; SÖZLERİMİZE KULAK TIKANDI VE ABD SİLAHLARI EN NİHAYETİNDE SİVİL HALKIMIZI VE SURİYE, IRAK VE TÜRKİYE'DEKİ GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİ HEDEF ALMAK İÇİN KULLANILDI."

ABD'nin, Andrew Brunson'ın tutuklanmasını gerekçe göstererek Türkiye ile tansiyonu artıracak birçok adım attığına da işaret eden Erdoğan, makalesini şöyle sürdürdü:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "DONALD TRUMP'I BİRÇOK TOPLANTIMIZ VE KONUŞMAMIZDA UYARDIĞIM GİBİ HUKUKİ SÜRECE SAYGI DUYMAK YERİNE, ABD DOST BİR MİLLETE KARŞI HADDİNİ AŞAN TEHDİTLER YAYIMLADI VE BAKANLAR KURULUMUZUN BİRÇOK ÜYESİNE YAPTIRIM UYGULADI. BU KARAR KABUL EDİLEMEZ, MANTIKSIZ VE EN NİHAYETİNDE UZUN SÜRELİ DOSTLUĞUMUZA ZARAR VERİCİ NİTELİKTEYDİ. TÜRKİYE'NİN TEHDİTLERE CEVAP VERMEDİĞİNİ GÖSTERMEK İÇİN BİRKAÇ ABD'Lİ YETKİLİYE YAPTIRIM KARARI ALDIK. BİZ, HEP AYNI PRENSİBE BAĞLI KALACAĞIZ; HÜKÜMETİMİ HUKUKİ SÜRECE MÜDAHALE ETMEYE ZORLAMAYA ÇALIŞMAK, ANAYASAMIZA YA DA ORTAK DEMOKRATİK DEĞERLERİMİZE UYGUN DEĞİLDİR. "

Kıbrıs Barış Harekatı ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı operasyonlarını da hatırlatan Erdoğan, yazısına şu ifadelerle son verdi:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:"BU DURUMLARDA OLDUĞU GİBİ MİLLİ ÇIKARLARIMIZI KORUMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ. TÜRKİYE ZAMAN BELİRLEDİ VE ABD DİNLEMEZSE BİR KEZ DAHA KENDİ GÖBEĞİNİ KENDİ KESECEK. KÖTÜLÜĞÜN DÜNYANIN HER YERİNDE PUSUYA YATTIĞI BİR DÖNEMDE, UZUN ZAMANDIR MÜTTEFİKİMİZ OLAN ABD'NİN TÜRKİYE'YE KARŞI ATTIĞI TEK TARAFLI ADIMLAR, SADECE ABD'NİN ÇIKARLARINA VE GÜVENLİĞİNE ZARAR VERİR. ÇOK GEÇ OLMADAN, WASHİNGTON İLİŞKİLERİMİZİN ASİMETRİK OLABİLECEĞİ YANLIŞ DÜŞÜNCESİNİ BİR KENARA BIRAKMALI VE TÜRKİYE'NİN ALTERNATİFLERE SAHİP OLDUĞUNU KABUL ETMELİDİR. BU TEK TARAFLILIK VE SAYGISIZLIK TRENDİNİ TERSİNE ÇEVİREMEZLERSE YENİ DOST VE MÜTTEFİKLER ARAMAYA BAŞLAYACAĞIZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz