Türkiye'nin "yeni ekonomi yaklaşımı" açıklandı.

Türkiye'nin "yeni ekonomi yaklaşımı" açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yeni Ekonomi yaklaşımını" açıkladı... Merkez Bankası için bağımsızlık vurgusu yapan Albayrak, bütçe disiplininin en temel dinamiklerden biri olacağını söyledi... Bakan, "Ekonomik dengelenmeyi sağlamak için ilk önce, enflasyonla mücadele edilecek" dedi.

Türkiye ekonomisinin yeni yaklaşımı belli oldu.

Ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Dolmabahçe'de düzenlenen toplantıyla açıkladı.

İş dünyasının katıldığı toplantıda vergi sistemindeki değişim sürecinden yapısal reformlara kadar pek çok ayrıntıya yer verildi. Bakan Berat Albayrak, bu yılın tasarruf yılı olacağını da söyledi.

"YAPISAL REFORMLAR HIZLI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLECEK. SAĞLAM SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR EKONOMİK YAKLAŞIMI OLACAK. ENFLASYONLA GÜÇLÜ MÜCADELE OLACAK. CARİ AÇIĞIN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN STRATEJİK ADIMLAR ATILACAK. GÜVEN ORTAMININ İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN, SERMAYE PİYASALARINI DERİNLEŞTİRECEK ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜREÇ YAŞACAĞIZ. KAMUDA TASARRUF TEDBİRLERİNE BAŞLADIK. KAMUDA BORÇLANMALARLA İLGİLİ BİR DİZİ UYGULANANAN YENİ BİR SÜREÇ OLACAK. ÇÜNKÜ KAMU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANILMASININ SAĞLANMASI ÇOK ÖNEMLİ."

Albayrak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bağımsızlık vurgusu yaptı.

"İLK GELDİĞİMİZ GÜNDEN BERİ PARA POLİTİKASININ BAĞIMSIZLIĞI KONUSUNDA MERKEZ BANKASI ÖZELİNDE ÇOK HASSASIZ. MÜMKÜN OLDUĞUNCA KONUŞMAMAYA GAYRET ETTİK. HATTA HİÇ KONUŞMADIK. ÖZELLİKLE PARA POLİTİKALARININ TAM BAĞIMSIZLIĞI KONUSU PRENSİP OLARAK BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEK."MERKEZ BANKASI'NIN TAM BAĞIMSIZLIĞI PRENSİP OLARAK DEVAM ETMESİ GEREKEN BİR HUSUS."

Enflasyonla mücadele ile büyümeyi birbirine alternatif görmediğini söyleyen Berat Albayrak Türkiye'nin Ekonomik dengelenmeyi sağlamak için ilk sac ayağı enflasyonla mücadele olacak." dedi.

"HAYIR BİRİSİ DEĞİL İKİSİ BİRDEN OLACAK. PEKİ BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK ŞEKİLDE ÜRETİMİ SAĞLARSAK TÜRKİYE'Yİ KİMSE TUTAMAZ. AYNI ZAMANDA ENFLASYONLA MÜCADELE DAHA GÜÇLÜ OLACAK. TÜM PAYDAŞLARIN, HERKESİN KEDNİNE VE KENDİ ALANIYLA İLGİLİ YAPILMASINI BELİRLEDİĞİ, ANONS EDİP RAFA KOYMAYACAĞI, BAKANLIĞIMIZIN KOORİDNASYONUNDA PERFORMANSIN, HEDEFLERİN TAKİP EDİLDİĞİ ETKİN BİR PROGRAM OLACAK."

Hazine ve Maliye Bakanı, dövizdeki artışla ilgili de değerlendirmede bulundu.

"TANKTAN, UÇAKTAN, TOPTAN, KURŞUNDAN KORKMAYAN BU MİLLET BU TARZ TEHDİTLERDEN Mİ KORKACAK. BÖYLE DÜŞÜNENLER BU MİLLETİ HİÇ TANIMAMIŞ DEMEKTİR.""FAİZ LOBİLERİNE SESLENİYORUM, BOŞUNA HEVESLENMEYİN. BU MİLLETİN SIRTINDAN KAZANAMAYACAKSINIZ, BU MİLLETİ ÇÖKERTEMEYECEKSİNİZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz